W walce z depresją lepsza terapia niż leki?

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest w stanie zredukować objawy depresji u osób, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów – donoszą brytyjskie badania, które publikuje pismo „Lancet".

Jak szacuje WHO, liczba osób chorych na depresję wciąż rośnie – przewiduje się, że do 2020 roku będzie ona najczęstszą chorobą cywilizacyjną w krajach wysoko rozwiniętych. Dużym wyzwaniem dla lekarzy są chorzy, w leczeniu których nie pomagają antydepresanty – ta najpopularniejsza metoda walki z depresją przynosi rezultat tylko w jednej trzeciej przypadków. 

Sprawdź także: Poznaj groźne oblicze depresji

Badanie depresji

W eksperymencie, o którym czytamy w prestiżowym „Lancet", wzięło udział 469 osób (w wieku od 18 do 75 lat) z tzw. depresją oporną na terapię. Badanych podzielono na dwie grupy – jedna kontynuowała dotychczasowe leczenie farmakologiczne, a druga dodatkowo brała udział w sesjach CBT. Choć czas trwania projektu przewidziano na 12 miesięcy, a każdy pacjent z drugiej grupy miał wziąć udział w minimum 12 sesjach, większość badanych zakończyła eksperyment już po pół roku. Wyniki okazały się zaskakująco dobre – odsetek pacjentów z grupy drugiej, u których objawy depresji znacznie złagodniały, jest dwukrotnie większy niż u osób z grupy pierwszej. I co najważniejsze – remisja choroby utrzymywała się także po zakończeniu eksperymentu.

Dzięki tak dobrym wynikom naukowcy przekonują, że warto zwrócić baczniejszą uwagę na niwelowanie negatywnych skutków depresji dzięki inwestowaniu w rozwój odpowiednich terapii, będących alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Terapia poznawczo-behawioralna jest bowiem skuteczną formą psychoterapii, która pomaga osobom z depresją zmienić tok myślenia, a co za tym idzie – ich uczucia i zachowanie. Jedno z jej najważniejszych założeń zakłada koncentrowanie się na teraźniejszości. Takie działania mają bezpośredni wpływ na poprawę samopoczucia.

Czytaj więcej: Co to jest depresja?

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA