Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Waga elektroniczna – jaką warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Wag elektronicznych jest bardzo wiele: od łazienkowych poprzez kuchenne, a na towarowych skończywszy. Warto przed zakupem danego modelu dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego typu urządzenia służącego do pomiaru masy.
Kobieta z pączkiem w ręki stoi na wadze elektronicznej
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest waga elektroniczna? 

Waga elektroniczna jest urządzeniem służącym do pomiaru masy przedmiotu ważonego, które po umieszczeniu ważonej rzeczy na tzw. nośni dzięki sile grawitacji pokazuje jaki jest jej ciężar. Odczytu wyników dokonuje się dzięki układowi cyfrowemu lub wskazującemu (obecnie już coraz rzadziej) tego przyrządu.

Na rynku występuje wiele rozmaitych wag ważących m.in. towary w sklepach, pacjentów w gabinetach lekarskich i terapeutycznych, artykuły spożywcze znajdujące się w kuchni, itp. 

Przeciętna waga elektroniczna składa się z nośni, w której skład wchodzą m.in. takie elementy jak szalka, platforma i zbiornik, a także z odważników do wewnętrznej kalibracji, siłownika, płyty głównej z wyświetlaczami, płyty przetwornika cyfrowo-analogowego, poziomicy oraz z klawiatury.

Przetworniki siły stanowiące składnik wagi elektronicznej powinny być wyposażone w certyfikat badań, o czym mówią zalecenia Międzynarodowej Organizacji Metrologii Prawnej OIML R60.

Nieautomatyczne wagi elektroniczne posiadają cztery klasy dokładności: I (laboratoryjne, w których precyzja wagi jest najwyższa), II (laboratoryjne), III (powszechnego stosowania, w tym przedziale znajdują się wagi w sklepach) oraz IV (powszechnego stosowania). Jeśli chodzi o automatyczne wagi elektroniczne stopień ich dokładności mieści się między 0,25 a 2 %.

Reklama

Jakie są rodzaje wag elektronicznych?

Podstawowy podział wag elektronicznych zawiera się z rozdzieleniu ich na wagi nieautomatyczne i automatyczne. Te pierwsze wyróżnia to, że przedmioty waży się na nich przy wykorzystaniu operatora i pomiar ten jest widoczny w danej chwili, a nie ciągle.

W tej kategorii mieszczą się m.in. wagi sklepowe oraz laboratoryjne. Z kolei do uzyskania pomiaru masy danej rzeczy na wadze automatycznej nie jest potrzebny operator. Są one szeroko wykorzystywane w procesie produkcji, pakowania, czy ładowania różnych towarów. 

Najprostszym modelem wagi elektronicznej jest waga kontrolna, na którą stawia się towar, by sprawdzić ile waży. Ten typ urządzenia spotykamy często w sklepach.

Może to być mała waga elektroniczna, którą łatwo przenieść z miejsca na miejsce, ale występują też wagi kontrolne w większych gabarytach, służące do ważenia większych i cięższych rzeczy. 

Przeciętnego konsumenta najbardziej będzie interesował jednak towar, który mieści się w określeniu waga elektroniczna domowa. W tej kategorii też można spotkać się z kilkoma odmianami, m.in. takimi jak:

  • waga kuchenna,
  • waga łazienkowa, 
  • waga elektroniczna dla niemowląt.

Dokonując wyboru konkretnego modelu istotny jest zakres wagowy danego urządzenia i tak możemy znaleźć rozliczne warianty, jak waga elektroniczna do 1 kgwaga elektroniczna do 5 kg, do 30 kg i znacznie powyżej tej wielkości, itd.

Reklama

Jaką wagę kuchenną wybrać?

Waga elektroniczna kuchenna może mieć wiele postaci. Dużo zależy od tego, czego oczekujemy jako użytkownicy od takiego urządzenia.

Parametry takie jak wielkość, masa, materiał, z którego waga została wykonana (np. plastik, szkło, metal, ceramika), czy ilość funkcji (np. zapamiętywanie ostatniej wagi, tarowanie, pokazywanie składu tłuszczów, cukrów, wartości energetycznej, kalorii, itp. elementów zawierających się w danym produkcie) z pewnością będą miały wpływ na komfort użytkowania takiego sprzętu ale też i na jego cenę. 

Zakres błędu w elektronicznych wagach wynosi około 1 g, przy czym zakres błędu w wagach starszego typu, tzw. wskaźnikowych, wynosi dla porównania około 20 g.

Wybierając dany typ wagi elektronicznej należy też zwrócić uwagę na zakres wagi takiego przyrządu. Mniejsze wagowo produkty (np. takie, które stanowią składniki na ciasto) bez problemu zważymy na wadze do 1-2 kg, do cięższych artykułów (takich jak np. ziemniaki, dżemy, mięso, itp.) powinniśmy wybrać wagę o zakresie do 5-6 kg. 

Dobrze też zdecydować się na taki model, który ułatwi korzystanie z niej, np. ze specjalną miską, do której można wsypać, czy wlać ważone produkty bez potrzeby martwienia się o stan tych artykułów czy samej wagi.

Reklama

Jaką wagę łazienkową kupić?

Jeśli stoimy przed wyborem, jaka waga elektroniczna łazienkowa będzie najlepsza, nie rzadko będziemy kierować się podobnymi, jak w przypadku wagi kuchennej, wskaźnikami.

Wielkość, wygląd, tworzywo, z jakiego waga jest zbudowana, zakres wagowy, precyzja sprzętu (która w zależności od modelu może się wahać między kilkoma gramami a aż 1 kilogramem), przeznaczenie, dodatkowe funkcje oraz cena to wszystko elementy, które należy wziąć pod uwagę wybierając konkretny rodzaj wagi łazienkowej. Warto wybrać urządzenie z wyświetlaczem, na którym cyfry będą dobrze widoczne z poziomu wzroku.

Ponadto sprzęt powinien być odporny na wilgoć i mieć dobrą przyczepność do podłoża. 

Obecnie wiele się mówi o wagach łazienkowych z wbudowanym analizatorem składu ciała, które oprócz podania informacji o ilości posiadanych kilogramów pokażą też ile tkanki tłuszczowej, mięśniowej (waga elektroniczna z pomiarem tkanki tłuszczowej), czy wody aktualnie posiadamy.

Poza tym dostępne są urządzenia, które za pomocą specjalnych aplikacji można sparować z komputerem lub telefonem, by na bieżąco obserwować np. postępy w odchudzaniu.

Rozpoczynając ten temat warto dowiedzieć się jak należy się ważyć. Przede wszystkim ważyć powinniśmy się rano, na czczo, po opróżnieniu pęcherza i to w samej bieliźnie. Na platformie wagi należy stanąć prosto i boso, we wskazanym miejscu (tak żeby palce stóp nie wystawały poza wagę). Pomiaru ciała nie trzeba, a nawet nie należy wykonywać zbyt często. Specjaliści twierdzą, że wystarczy, iż będziemy kontrolować się raz na 2-3 tygodnie.  

Reklama

Czym jest waga legalizowana?

Wiele mówi się o tym by sprzęt służący do ważenia spełniał określone wymogi prawne i miernicze, przede wszystkim chodzi o dostosowanie sprzętu służącego do pomiaru masy danego produktu czy człowieka do zaleceń Międzynarodowej Organizacji Metrologii Prawnej (OIML). Te postulaty spełnia waga elektroniczna z legalizacją

Jeśli dana waga elektroniczna spełnia wymagania tej organizacji, posiada certyfikat badań OIML. Oznacza to w praktyce, że taka waga przed wprowadzeniem na rynek została poddana ocenie zgodności z dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej dotyczącymi wag, zatwierdzono ten typ wagi oraz została ona opatrzona odpowiednim oznakowaniem (literą M).

Wszystkie wagi dopuszczone do handlu powinny mieć ów certyfikat. Nie dostosowanie się do tego nakazu grozi karami ze strony jednostek administracji państwowej. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Waga_elektroniczna
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Waga elektroniczna – jaką warto kupić? Na co zwrócić uwagę?
Kobieta z pączkiem w ręki stoi na wadze elektronicznej
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Mierzenie ciśnienie krwi
Podobne artykuły
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Dziewczynka inhaluje się
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!