Waga łazienkowa mechaniczna – jaką warto kupić?

Waga łazienkowa mechaniczna to tradycyjny model wagi służący do uzyskania pomiaru masy ciała. Aby działać nie potrzebuje ona żadnego zasilania. Do dzisiaj, pomimo sporej elektronicznej konkurencji, ma ona stałe grono zwolenników. Jaka łazienkowa waga mechaniczna jest najlepsza?
Mężczyzna stoi na wadze łazienkowej mechanicznej
Źródło:123RF

Spis treści

Czym jest waga łazienkowa mechaniczna?

Waga łazienkowa mechaniczna to tradycyjny rodzaj urządzenia służącego do pomiaru masy ciała osoby ważonej. Najważniejszym elementem wagi mechanicznej jest analogowy mechanizm, dzięki któremu można się zważyć.

Taka waga nie potrzebuje zasilania bateriami, akumulatorami ani prądem. Dlatego jej obsługa nic nie kosztuje. Wystarczy wejść na wagę, spokojnie odczekać chwilę, by odczytać wyniki pomiaru. 

Waga mechaniczna to wciąż wybierany rodzaj urządzenia, szczególnie przez osoby, które nie przepadają za gadżetami, dodatkowymi funkcjami, itp. Jeśli wiemy, że waga będzie nam potrzebna jedynie do kontrolowania masy ciała, warto wybrać model mechaniczny. 

Łazienkowa waga mechaniczna może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się obudowane tworzywem sztucznym, niekiedy zrobione są np. z metalu, szkła hartowanego, drewna, itp. Najważniejsze by ten materiał był solidny, odporny na zniszczenia i zarysowania. Wagi mechaniczne mogą mieć też rozmaity kształt: od kwadratów, poprzez koła, na nietypowych kształtach (takich jak trapez) skończywszy.

Rozpiętość cenowa jest dość duża. Ceny tych urządzeń wahają się od około 30 zł do ok 150 zł.

Jak działa waga łazienkowa mechaniczna?

Działanie wagi mechanicznej jest bardzo proste. Ruchoma wskazówka umieszczona na zegarze z podziałką pokazuje wagę osoby, która na przyrząd weszła. Na tym zegarze znajduje się podziałka, najczęściej każda kolejna kreska to 1 kg, niektóre wagi bardziej to precyzują i dystans pomiędzy kolejnymi „kreskami” wynosi tu 500 g. 

Ważne jest wytarowanie wagi mechanicznej po każdym jej użyciu. Wykonuje się to ręcznie poruszając pokrętłem tak, żeby podziałka wskazywała „0”. 

Waga mechaniczna działa we właściwym zakresie kilogramowym. Z reguły najmniejsze możliwe obciążenie wynosi 2 kg. Oznacza to, że próba zważenia przedmiotu lub osoby czy zwierzęcia o wadze mniejszej niż te 2 kg nie powiedzie się i waga nie będzie „widziała” tego ciężaru. Nie można też przekraczać największego dopuszczalnego obciążenia dla danego urządzenia. Jeśli w konkretnym modelu jest to 120 kg, taką maksymalną masę może mieć osoba ważona. Nawet jeśli waży ona więcej, waga i tak pokaże 120 kg, dodatkowo grozi to zepsuciem lub zniszczeniem przyrządu.

Na co zwrócić uwagę kupując wagę mechaniczną?

Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając konkretny model wagi mechanicznej jest dokładność pomiaru. W tego typu przyrządach wynosi on najczęściej około 500 g. Może być on jednak większy i granica błędu może dojść do około 1 kg, a nawet może tę wartość przekroczyć. Ideałem byłoby gdyby różnica w podawaniu wyniku była bliska 100 g, jednak w przypadku wag mechanicznych jest to rzadko osiągalne. Dobrze jednak aby nasza waga nie dodawała lub nie odejmowała 5 kg.

Możliwe obciążenie to druga ważna sprawa. Z reguły wagi mechaniczne dopuszczają obciążenie do maksymalnie 120 kg, jednak można kupić też urządzenia mechaniczne z tolerancją do 150 kg, 200 kg, a nawet 300 kg. Ten parametr powinno się rozważyć oceniając to kto będzie wchodził na tę wagę.

Dość ważnym elementem wagi mechanicznej, którego warto nie przegapić, jest mata antypoślizgowa, zamontowana na powierzchni wagi, szczególnie w miejscu, w którym stawia się stopy. Podobnie nóżki, na których stoi waga, powinny mieć antypoślizgową powierzchnię.

Kolejną sprawą jest duży, czytelny wyświetlacz czyli zegar, który będzie dobrze widoczny z poziomu wzroku. Do niektórych wag dołączany jest specjalny odbiornik, który montuje się na linii oczu i który pokazuje pomiar dokonany przez wagę mechaniczną.

Ostatnim ważnym elementem jest tworzywo, z jakiego wagę wykonano. Plastik jest praktyczny ale ważne żeby nie był zbyt nietrwały i nieodporny na użytkowanie.

Jak się ważyć na wadze mechanicznej?

Ważenie się na wadze mechanicznej nie stanowi skomplikowanego procesu, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawiają, że pomiar wagi będzie precyzyjny.

Po pierwsze na wagę stajemy po przespanej nocy, rankiem, najlepiej na czczo i po skorzystaniu z toalety. Ważyć powinniśmy się w samej bieliźnie i boso. 

Codzienne lub zbyt częste ważenie się może bardziej zdenerwować niż pomóc w utrzymywaniu lub dążeniu do idealnej wagi. Waga wyczuwa każdą zmianę, dlatego sprawdzanie masy ciała po nieprzespanej, zakrapianej alkoholem nocy, po obfitującej w jedzenie imprezie, po intensywnym treningu fizycznym, itp., nie ma sensu, bo wynik może niepotrzebnie zaniepokoić. Dietetycy oraz trenerzy fitness zalecają kontrolne pomiary wagi co 1-2 tygodnie.

Zanim wejdziemy na wagę mechaniczną powinniśmy znaleźć dla niej stabilną, suchą powierzchnię, tak żeby się nie poślizgnąć. Na wadze natomiast stoimy prosto, spokojnie, w lekkim rozkroku, nie pochylamy się, by odczytać wynik, stopy ustawiamy równolegle do siebie. 

Co może zaburzać pomiar na wadze łazienkowej mechanicznej?

Nie zawsze łazienkowa waga mechaniczna będzie dawała precyzyjny pomiar. Może się tak stać kiedy np. nie wyzerujemy licznika zegara i zanim wejdziemy na wagę będzie ona pokazywała już jakąś wartość powyżej zera.

Jeśli waga zostanie ustawiona na krzywej powierzchni, czy jej faktura będzie zabrudzona (np. plamami z jakiś substancji, wody, itp.), wynik będzie zaburzony.

Waga mechaniczna nie nadaje się do ważenia przedmiotów oraz istot żywych (np. domowych pupili takich jak kot czy pies), jeśli ich masa nie przekracza 2 kg. W takiej sytuacji waga pokaże „0”. Podobnie będzie jeżeli wejdzie na nią osoba cięższa niż dopuszczalne obciążenie kilogramowe dla danego przyrządu. Urządzenie wskaże wówczas najwyższą wartość, jaką ma na podziałce.

Niezgodny z prawdą wynik można też uzyskać stając na wadze w ubraniu, butach, krzywo, z jakąś częścią stóp znajdującą się poza taflą wagi.

Czytaj też:

Bibliografia

  • http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,22202109,odchudzanie-jak-sie-wazyc.html
  • http://ciekawamedycyna.blogspot.com/2012/02/jak-sie-wazyc.html

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czego najbardziej oczekujesz, jak rozpoczynasz dietę?

  Szybkich efektów w postaci dużej liczby zgubionych kilogramów

  Lepszego samopoczucia, poprawy kondycji

  Zmniejszenia masy tłuszczowej, zwiększenia mięśniowej

  Zmniejszenia objętości w obwodach

  Polepszenia stanu zdrowia (wyników badań)

  Obniżenia wieku metabolicznego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!