Wakacje a koronawirus – jak je zaplanować?

Wiele osób zastanawia się, jak w tym roku planować swój urlop i na co zwracać uwagę myśląc o wypoczynku. Jakich zasad muszą przestrzegać urlopowicze? Jak zaplanować swoje wakacje?
Dzieci na plaży w maseczkach jednorazowych
Źródło: 123RF

Spis treści

Wakacje a koronawirus

Koronawirus jest nowym szczepem, który wcześniej nie został zidentyfikowany u ludzi. Należy do dużej rodziny wirusów, które mogą prowadzić do wystąpienia różnorakich chorób. Począwszy od klasycznego przeziębienia, poprzez poważniejsze choroby, jak zespół oddechowy czy ciężka niewydolność oddechowa, czyli SARS. Jak zatem planować wakacje w dobie koronawirusa?

Przede wszystkim warto poznać zasady, jakie obowiązują w Polsce w związku z epidemią. Obecnie nie ma przeciwwskazań do odbywania wycieczek z rodziną, z którą mieszka się na co dzień. Można wybrać dowolne miejsce w Polsce i spędzić w nim czas z najbliższymi.

Osoby, które nie chcą spędzać wolnego czasu w domu mogą m.in.:

 • udać się na swoją działkę,
 • spacerować po lasach,
 • chodzić po parkach,
 • wynająć domek w dowolnej części kraju,
 • udać się do dowolnego hotelu,
 • wybrać się na plażę.

Nie należy jednak zapominać o obowiązujących zasadach, nie tylko ze względu na nakazy oraz zakazy nałożone przez rząd, ale również dla dobra swojego i bliskich.

Jakie nawyki wprowadzić w dobie koronawirusa?

Planując wyjście z domu, zarówno samodzielnie jak i z najbliższymi warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

Przede wszystkim o:

 • częstym myciu rąk wodą z mydłem, a podczas pobytu poza domem, dezynfekowania ich żelem antybakteryjnym,
 • zakrywaniu ust i nosa – np. nosząc maseczkę czy chustkę,
 • unikaniu dotykania twarzy,
 • zasłanianiu twarzy łokciem podczas kaszlu czy kichania,
 • zachowywaniu bezpiecznej odległości od innych osób (ok. 2m).

Co ważne, nie należy gromadzić się w skupiskach ludzi, a spędzać czas wyłącznie z najbliższą rodziną.

Reklama

Planowanie wakacji w czasie COVID-19

Niestety tegoroczne wakacje z pewnością będą inne od pozostałych. Istnieje niewielka szansa na zorganizowanie kolonii, obozów, masowych imprez typu koncerty czy wycieczek poza Europę.

Być może będzie możliwość na wybranie się do innych krajów europejskich, ponieważ m.in. Grecja rozważa otwarcie granic dla turystów od 1 lipca 2020 roku.

Od 4 maja 2020, w ramach odmrażania gospodarki, Polacy mogą korzystać z hoteli oraz wynajmować domki, jednak to również odbywa się na nowych zasadach. W obiektach są nieczynne restauracje, a także:

 • baseny,
 • sauny,
 • siłownie.

Planując tegoroczne wakacje, warto również mieć na uwadze możliwości jakie daje technologia. Bez wychodzenia z domu można wybrać się do wielu europejskich muzeów, bezpłatnie oglądać sztuki teatralne czy dołączać do koncertów, w czasie których znani artyści śpiewają na żywo. Tego typu atrakcje również mogą być formą spędzania wolnego czasu.

W związku z szerzeniem się pandemii koronawirusa i utrudnionym dostępem do lekarzy powstała przychodnia internetowa Dimedic.pl. Przychodnia PRO BONO umożliwia szybką diagnozę wstępną poprzez formularz medyczny, oceniany przez lekarzy. To bezpieczny sposób na wstępne zweryfikowanie objawów. W przypadku niepokojących symptomów specjalista zaleci odpowiednie działania, może wystawić e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie. 

 

Czytaj również:

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czy ktoś z Twoich bliskich jest lub był zarażony koronawirusem?

  Tak, bliska mi osoba jest/była zakażona koronawirusem

  Nie, nikt z moich bliskich nie jest/był zakażony koronawirusem

  Nie wiem, czy ktoś z moich bliskich jest/był zakażony koronawirusem

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!