Nowy sklep

już ON-LINE

Wakacje z astmą

Astma nie powinna być przeszkodą w podróżowaniu i cieszeniu się wakacjami. Kluczem do udanego wypoczynku jest dobre zaplanowanie wyjazdu.

Spis treści

Pod wpływem zmiany klimatu, stresu wywołanego podróżą, zmiany w poziomie alergenów i ilości ruchu podczas urlopu astma,23.html">astma może się poprawić lub– pogorszyć. Bardzo ważne jest, aby dobrze się przygotować do urlopu i w momencie wyjazdu mieć chorobę pod kontrolą.

Badanie przed wyjazdem

Przede wszystkim przed wyjazdem warto zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego na badania kontrolne. W trakcie wizyty wspólnie z lekarzem zrewidujcie twój indywidualny plan leczenia, w razie potrzeby wprowadzając do niego niezbędne zmiany. Porozmawiaj z lekarzem o tym, na co szczególnie powinieneś uważać w trakcie wyjazdu oraz dowiedz się o niezbędne szczepionki. Zadbaj też o odpowiednie recepty, aby mieć ze sobą w podróży wystarczającą ilość leków (najlepiej z zapasem).
Zastanów się, co możesz zrobić, aby w czasie urlopu uniknąć niepotrzebnej ekspozycji na czynniki zaostrzające astmę. Na przykład, jeśli twoje objawy pogarszają pod wpływem poduszek wypchanych pierzem, pomyśl o zabraniu własnej poduszki; jeśli jedziesz do kraju, w którym nie obowiązuje całkowity zakaz palenia, zadbaj o zarezerwowanie pokoju w strefie wolnej od dymu itp.

Zobacz, jak przebiega: Monitorowanie astmy

 

Sprawdź kalendarz

Wybierając kierunek podróży, warto się zastanowić, jakie miejsca będą najbardziej sprzyjały dobremu samopoczuciu. Przeanalizuj kalendarz pyleń i zaplanuj wakacje tak, aby uniknąć silnie na ciebie działających alergenów. Dla osób cierpiących na astmę najkorzystniejszy jest klimat ciepły i suchy, szczególnie morski. Nad morzem stężenie pyłków jest znacznie mniejsze, a powietrze morskie działa jak naturalna inhalacja. Korzystny będzie także klimat górski, jeśli jednak zdecydujesz się na wypoczynek w terenach leśnych, powinny to być raczej lasy iglaste, natomiast zaleca się unikanie lasów liściastych oraz łąk.
Przed wyjazdem sprawdź, na jakich zasadach będziesz mógł uzyskać ewentualną pomoc medyczną na miejscu i pomyśl o ubezpieczeniu uwzględniającym leczenie chorób przewlekłych z odpowiednio wysoką kwotą na pomoc lekarską i ewentualną hospitalizację.

Reklama

Alergik w samolocie

Nie ma przeciwwskazań dla osób z astmą do latania samolotem, może się jednak zdarzyć, że pod wpływem zmiany ciśnienia i suchego powietrza w samolocie twoje objawy się zaostrzą. Dlatego zawsze zabieraj swoje leki na astmę do bagażu podręcznego – także po to, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów w razie opóźnienia w dostarczeniu twojego bagażu głównego.
Aktywny wypoczynek jest jak najbardziej wskazany: możesz zaplanować pływanie, siatkówkę, kajakarstwo, wioślarstwo, jazdę na rowerze, wycieczki górskie itp. Zaleca się jednak unikanie spotów wyczynowych i ekstremalnych, jak na przykład nurkowanie.

Czytaj też: Astma - czy możemy jej zapobiegać?

Przy odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu urlopu będziesz się dobrze bawić i wypoczywać niezależnie od swojej choroby. Jednak aby wszystko przebiegło tak, jak to sobie wymarzyłeś, bardzo ważne jest, aby mimo wakacji i ogólnego rozprężenia nie przerywać leczenia i pamiętać o codziennym stosowaniu się do zaleceń lekarza.

Czytaj też: Panie Doktorze, czy ja mogę mieć astmę?

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)