Nowy sklep

już ON-LINE

Wakacyjne urazy - jak udzielić pierwszej pomocy

W czasie letnich wojaży, gdy zwiększa się nasza aktywność fizyczna, zwiększa się także ilość różnego rodzaju urazów - otarć, skaleczeń czy zwichnięć.
 

Nie bagatelizujmy ich i nie lekceważmy. Znacznie krócej trwa dezynfekcja małej rany niż leczenie dużego zakażenia.

Oto krótki przewodnik, jak udzielić pierwszej pomocy w zależności od rodzaju urazu. Pamiętajmy, że z niewielkimi urazami i powierzchownymi ranami skóry możemy radzić sobie sami. Te większe, zwłaszcza bolesne i krwawiące oraz mocno zanieczyszczone, wymagają już pomocy fachowca.

Sprawdź: Co używać na drobne urazy skóry?

otarcia,37119.html">Otarcia i skaleczenia

To najczęstsze urazy, do jakich dochodzi w czasie wakacyjnych wędrówek. Drobne otarcia i skaleczenia, choć bywają bolesne, zazwyczaj nie są groźne i goją się bez śladu. Większe wymagają pomocy lekarskiej.

Pierwsza pomoc
Miejsce urazu należy spłukać czystą wodą i zdezynfekować wodą utlenioną. Jeśli nie będziemy drażnić mechanicznie tej okolicy, można pozostawić otarty naskórek bez opatrunku - szybciej się zagoi.
Na większe rany, np. skaleczenia, po przepłukaniu wodą utlenioną należy założyć jałowy opatrunek. Jeśli rana krwawi, trzeba ucisnąć skaleczone miejsce złożoną kilkakrotnie jałową gazą i owinąć bandażem. Nie wolno samemu wyjmować z rany przedmiotów, które tkwią w niej głęboko (np. kawałków szkła), gdyż może to spowodować krwotok. W przypadku większej, zwłaszcza obficie krwawiącej rany, należy udać się do lekarza -  niezbędne może okazać się założenie kilku szwów. Ponadto większe lub zanieczyszczone zranienia wymagają często podania anatoksyny przeciwtężcowej, która uchroni nas przed zachorowaniem na tę chorobę.

Stłuczenia

Stłuczenia są zwykle efektem upadku lub uderzenia. Na skutek uszkodzenia leżących podskórnie naczyń krwionośnych dochodzi do wynaczynienia krwi i powstania siniaka. Miejsce urazu staje się bolesne i obrzęknięte.

Pierwsza pomoc
Na stłuczone miejsce należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład, który zmniejszy obrzęk i ból oraz ograniczy wielkość siniaka. Jeśli stosujemy lód pamiętajmy, aby nie przykładać go bezpośrednio na skórę, gdyż grozi to odmrożeniem. Najlepiej umieścić go w foliowej torebce lub owinąć w ręcznik. Przeciwobrzękowo działają także okłady z Rivanolu, Altacetu lub zwykłej sody. Pamiętajmy, że okłady te muszą mieć możliwość parowania i nie wolno ich niczym zakrywać (np. folią). Po upływie doby od urazu możemy zacząć stosować ciepłe kompresy, które przyspieszą wchłanianie wynaczynionej krwi i zniknięcie siniaka. Przy rozległym zasinieniu z dużym bólem i obrzękiem należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o złamaniu lub pęknięciu kości.

Zwichnięcia, skręcenia, złamania

Bez medycznego przeszkolenia i dodatkowych badań trudno jest określić, z którym z tych urazów mamy do czynienia. W każdym przypadku kończyna jest obrzęknięta, czasem sina, a poruszanie nią sprawa ogromny ból. 

Pierwsza pomoc
Każdy taki przypadek należy traktować jako potencjalne złamanie: unieruchomić chorą kończynę i jak najszybciej pojechać do lekarza. Na obrzęknięte, bolesne miejsce można położyć na drogę zimny opatrunek.
W żadnym przypadku nie należy chorą ręką lub nogą poruszać ani próbować nastawiać staw, podejrzewając jego skręcenie. W przypadku złamań otwartych, gdy fragment kości przebija skórę, nie należy go dotykać ani próbować wpychać na miejsce. Jeśli uraz dotyczy kostki lub stopy należy ściągnąć obuwie, a w przypadku urazu ręki - zdjąć zegarek i biżuterię. Narastający obrzęk może później uniemożliwić wykonanie tych czynności.

Odciski i pęcherze

Podczas długich wędrówek nietrudno nabawić się bolesnych odcisków. Powstają one w miejscach narażonych na stały uciski i tarcie, najczęściej na skutek noszenia niewygodnego obuwia.
 
Pierwsza pomoc
Na czas dalszej wyprawy najlepiej zaopatrzyć się w specjalny plaster na odciski z opatrunkiem. Ochroni on odcisk przed ocieraniem, a zawarta w plastrach substancja zmiękczająca ułatwi jego późniejsze usunięcie. Po kilku dniach wystarczy odkleić plaster, a odcisk zerwać lub zetrzeć pilnikiem do stóp. Duże, sięgające w głąb skóry odciski powinny zostać usunięte przez lekarza lub doświadczoną pedikiurzystkę.

Zobacz: Drobne urazy skóry

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)