Walcz ostro o zdrowie z papryką!

Papryka to warzywo kuszące swoim smakiem i zapachem, ale przede wszystkim jest ona bardzo zdrowa. Jej właściwości różnią się w zależności od koloru. Jedno jest pewne - zawsze ostro rozprawia się z wszelkimi dolegliwościami.

Papryka na medal

Papryka jest rośliną, która znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. Uznaje się ją nie tylko za przyprawę, ale także za afrodyzjak. Jej ojczyzną jest Kolumbia, gdzie została rozpowszechniona i trafiła we wszystkie rejony świata. W Polsce “okres paprykowy” przypada na jesień. Wtedy możemy kupić to niezwykle smaczne warzywo po niskich cenach.

Nie posiada ona jedynie walorów smakowych czy estetycznych. Po ogromnej ilości zawartych w niej witamin można powiedzieć, że jest w tej dziedzinie prawdziwą rekordzistką.

Paprykowe witaminy

Papryka jest bogata w witaminę C. Zawiera jej aż pięciokrotnie więcej niż cytryna! Co ważne, podczas procesów kulinarnych traci ona niewiele swoich właściwości. Warzywo zawiera także sporo witamin z grupy B oraz związków mineralnych, jak magnez, potas, żelazo czy wapń. Dzięki temu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, reguluje ciśnienie krwi, ułatwia pracę układu pokarmowego i przyspiesza proces oczyszczania organizmu.

Warto wiedzieć także, że świeża papryka jest skarbnicą silnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, a więc zapobiegają chorobom układu krążenia oraz, że jej właściwości sprzyjają długowieczności i zachowaniu zdrowej cery.

Smaczna, zdrowa, kolorowa…

Właściwości papryki różnią się w zależności od jej koloru. Papryka czerwona, wspomaga nasz wzrok i skórę. Co więcej zawarta w niej witamina C wolni proces powstawania zmarszczek i zadba o piękną cerę.

Zielony kolor papryki, również ma znaczenie. Bardzo korzystnie wpływa na rozwój cewy nerwowej płodu - jest więc polecana przede wszystkim kobietom w ciąży. Jest ona także bogata w witaminę E, zwaną witaminą młodości i seksapilu.

Kolor żółty warzywa zadba o nasz wzrok, gdyż jest ono bogate w przeciwutleniacze unieszkodliwiające wolne rodniki w siatkówce oka.

Schudnij z papryką

Papryka znacznie ułatwia spalanie tłuszczu, więc powinna znaleźć się obowiązkowo w każdej diecie. Duże znaczenie ma także jej smak. Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, powinny wybrać jej ostrą odmianę, gdyż będzie ona powodować hamowanie łaknienia.

Czytaj też: Aronia - czarny koń w wyścigu po zdrowie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA