Warkocze prowadzą do łysienia

Kobiety, które często zaplatają warkocze, mogą mieć w przyszłości problemy z łysieniem. W USA przeprowadzono badania na afroamerykankach kochających warkocze. Sprawdź wyniki

Spis treści

Czesanie włosów w warkocze może prowadzić do powstawania infekcji bakteryjnych. Te z kolei przyczyniają się do osłabiania i wypadania włosów oraz powstawania blizn u afroamerykańskich kobiet. Dowodzą tego najnowsze badania publikowane w czasopiśmie dla specjalistów „Archives of Dermatology”.

Badania łysiejących kobiet

Centralne odśrodkowe łysienie bliznowaciejące - to termin stworzony przez Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Badania Włosów do opisania choroby polegającej na utracie włosów na wierzchołku głowy, rozszerzające się obwodowo. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia u kobiet afroamerykańskich.
Angela Kyei, wraz z zespołem badawczym z Cleveland w Ohio, prowadziła badania nad czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na centralne odśrodkowe łysienie bliznowaciejące.
 
 
Łącznie 326 afroamerykańskich Amerykanek z Cleveland wypełniło kwestionariusze na rzecz badań. Naukowcy przeanalizowali pozostawione przez kobiety dane – w tym także historię chorób w rodzinie, leczenie hormonami i sposoby wypadania włosów.

Powody odśrodkowego łysienia bliznowaciejącego

Okazało się, że aż 59 proc. kobiet cierpiało na centralne odśrodkowe łysienie bliznowaciejące. Ponadto, kobiety te częściej niż inne chorowały na cukrzycę typu 2. Częściej też dochodziło u nich do bakteryjnych zakażeń skóry. To drugie było związane najprawdopodobniej ze sposobem wiązania włosów – w różnego rodzaju warkocze.
Badacze mocno zaznaczyli w artykule opublikowanym w „Archives of Dermatology”, że to właśnie sposób czesania włosów (w warkocze) prowadzi do częstszego łysienia. Jednocześnie zasugerowali zmianę przyzwyczajeń afroamerykanek, które bardzo lubią zaplatać warkocze, ze względu na dużą objętość włosów. Może to zapobiec łysieniu w przyszłości.
 
 
Źródło: Medme.pl
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->