Wazektomia a sterylizacja – jedno i to samo?

wazektomia
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Sterylizacja jest pojęciem, które zazwyczaj stosuje się w przypadku zwierząt, jednak zdarza się, że pojawia się także w odniesieniu do człowieka, zaś kontrowersje wokół tego terminu wciąż narastają
 

Chaos informacyjny wynika z tego, że czasem definiuje się sterylizację jako usunięcie gonad, innym razem określa się tym mianem podcięcie nasieniowodów lub podwiązanie jajowodów. Zdarza się, że te dwie nazwy są stosowane wymiennie. Błędem jest jednak nazywanie zabiegu podcięcia nasieniowodów czy jajowodów sterylizacją. Sterylizacja to tylko i wyłącznie zabieg usunięcia gonad i nie należy mylić jej z niczym innym.

Co to jest wazekotomia

Wazektomia to zabieg polegający na podcięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzn, który uniemożliwia spłodzenie potomstwa. Na zabieg decydują się panowie, którzy nie chcą posiadać więcej dzieci. Błędem jest twierdzenie, że wazektomia prowadzi do bezpłodności. Lekarze podkreślają, że mężczyzna po zabiegu nadal produkuje plemniki, czyli jest płodny.

Metoda jest w 99% skuteczna i zazwyczaj nieodwracalna. Można przejść zabieg ponownego udrożnienia nasieniowodów, ale czasem może być to problematyczne, a przede wszystkim trzeba pamiętać, że zabieg jest kosztowny.

Kobieta może zdecydować się na zabieg podcięcia lub podwiązania jajowodów, jednak w Polsce te metody antykoncepcji są zabronione jako powodujące uszczerbek na zdrowi w postaci niemożności płodzenia dzieci. Prawnicy nie są zgodni w tej kwestii. Część uważa, że decyzja powinna należeć do jednostki, a nie być narzucona przez ustawodawstwo.

W innych krajach na przykład Stanach Zjednoczonych wazketomia jest legalna i bardzo popularna. Wazektomia jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych, najtańszych i bezpiecznych metod.

ZOBACZ TAKŻE

antykoncepcja,2590,1.html">Suplementy diety i zioła a antykoncepcja

Antykoncepcja - zalety i wady

Antykoncepcja lepsza niż aborcja

Antykoncepcja popularna wśród nastolatków

Metoda antykoncepcyjna Yuzpe - antykoncepcja po

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA