Weekend dla serca

Starszy niż rok
Na co dzień w Centrum Nauki Kopernik zwiedzający mogą poznawać tajniki nauki i przyrody, wykonując samodzielne eksperymenty. W najbliższy weekend będzie można poddać się bezpłatnemu pomiarowi ciśnienia tętniczego krwi i zbadać wiek swojego serca w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.

W najbliższy weekend – 15 i 16 marca 2014 roku w Centrum Nauki Kopernik organizatorzy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” przygotowali specjalne stoisko, gdzie można będzie bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi i zbadać wiek swojego serca.

Ciśnienie na życie

Pielęgniarki pracujące przy stoiskach kampanii zadbają o prawidłowe przeprowadzenie pomiarów, wskażą, jak dbać o układ krążenia oraz jak samodzielnie, w domowych warunkach, badać ciśnienie krwi.

Zobacz: Sztuczne serce prawie jak prawdziwe. Przełomowy przeszczep

Dodatkowo, przy pomocy specjalnej aplikacji , organizatorzy kampanii przeprowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu można sprawdzić wiek serca. Jest to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na tak dużą skalę w Europie. Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego.

Odmładzanie serca

Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.

Czy wiesz, że: Serce uleczą jego komórki macierzyste

– Zachęcam do wykonywania regularnych pomiarów ciśnienia. Są one bowiem podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca. Relaksując się wspólnie z rodziną, nie zapominajmy o codziennych obowiązkach wobec naszego serca – przekonuje prof. Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Więcej informacji, a także aktualny kalendarz organizowanych akcji bezpłatnych badań można znaleźć na stronie www.cisnienienazycie.pl. Pomiary ciśnienia będą się odbywać w dniach 15-16 marca 2014 r. w Centrum Nauki Kopernik, w godzinach 10:00-18:00. Każdy biorący udział w akcji otrzyma pakiet informacji poświęcony profilaktyce nadciśnienia i drobny upominek.

Czytaj: Zadbaj o serce. O czym warto wiedzieć i co zrobić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA