WegeŚwięta - świąteczne potrawy w wersji wegetariańskiej

Starszy niż rok
Czy można wyobrazić sobie rybę po grecku bez ryby albo bigos bez mięsa? Otóż można. Co więcej, takie potrawy coraz częściej spotykane są na świątecznych stołach, a grono ich zwolenników ciągle rośnie. Okazuje się, że wigilijna wieczerza bez karpia nic na swojej ważności i wyjątkowości nie traci.

Wegetarianie, weganie i osoby stosujące rozmaite ograniczenia żywieniowe (czy to ze względów zdrowotnych, czy światopoglądowych) to z roku na rok coraz liczniejsza grupa. Nie inaczej jest w Polsce. Jak ten trend pogodzić z tradycją i z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie zwyczajami? Szybko można przekonać się, że to żaden problem, a każdą potrawę nieodłącznie związaną z Bożym Narodzeniem można również przygotować w wegewersji.

Zobacz: 3 przepisy na jajeczne święta prosto od mistrzów kuchni!

Bigos

Cóż, nie da się ukryć, że bez kiełbasy, to nie będzie dokładnie to samo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odkrywać wciąż nowe produkty i wykorzystywać je w swojej kuchni także przy innych okazjach. Warto może raz zaszaleć i do kapusty zamiast mięsa dorzucić kostkę sojową albo soczewicę?

Ryba po grecku

W przepisach na tę potrawę na próżno szukać jakiegokolwiek wodnego stworzenia. Ich autorzy sugerują albo przygotowanie samego sosu, który jest wyborny, albo dodanie do niego kotletów sojowych, tofu, krokietów grochowych, klusek z mąki kukurydzianej lub boczniaków. Możliwości i eksperymentowania z kulinarnymi doznaniami zatem cała masa.

Pierogi

Oczywiście, najbardziej tradycyjne są te postne – z kapustą i grzybami. Jednak i tymi z mięsem wielu z nas nie pogardzi. A czym nafaszerowane są wegepierogi? Niemal wszystkim! Szpinakiem i tofu, kaszą gryczaną i pieczarkami, suszonymi pomidorami, dynią, serem, czosnkiem i bazylią, brokułami, ziemniakami i wszelkimi dostępnymi owocami. Bardzo często również zamiast zwykłej mąki pszennej znajdziemy w cieście tę pełnoziarnistą.

Pasztet

Nie musi być z królika czy innego zwierzęcia. Również i w tym przypadku zwolennicy kuchni wegetariańskiej nie zawodzą. Proponują pasztet z białej fasoli z płatkami owsianymi, z soczewicy z żurawiną, z soi czy z grochu. Bazę z reguły stanowi warzywo strączkowe, do którego dodawany jest tłuszcz roślinny i produkt zbożowy, którego zadaniem jest skleić pozostałe składniki. Dorzucenie do niego innych warzyw, ziół i przypraw pozostają już wtedy jedynie kwestią wyobraźni.

WegeŚwięta nie muszą być nudne i niesmaczne. Wręcz przeciwnie – dają szerokie pole do popisu. Ponadto świąteczne potrawy w wersji wegetariańskiej dostarczają znacznie mniej kalorii i nie są tak ciężkostrawne jak te tradycyjne. Inspirują także do podjęcia nowych wyzwań kulinarnych w nadchodzącym roku. Może warto by tak wypróbować jakiś przepis i obok tradycyjnego dania postawić to „zmodyfikowane”? Domownicy mogą być mile zaskoczeni.

Czytaj też: Co się kryje pod skorupką, czyli niezwykłe właściwości jajek

Paulina Owsińska - dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Czytaj też: Tradycyjne wigilijne potrawy - czy są zdrowe?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA