NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

WHO i FIFA wspólnie walczą z COVID-19

We wspólnej walce z nowym koronawirusem połączyły siły dwie potężne organizacje – Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarska FIFA. Dzięki ich inicjatywie powstała kampania, w którą zaangażowało się 28 piłkarzy. Gwiazdy futbolu propagują zasady bezpieczeństwa i zachęcają do pozostawaniu w domu w czasie pandemii.
Piłka w maseczce ochronnej
Źródło: 123RF

- Światowy futbol wspiera WHO w wykopaniu koronawirusa. Nie mam wątpliwości co do tego, że razem wygramy - powiedział generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus inaugurując w siedzibie WHO w Genewie kampanię informacyjną pod hasłem „Przekaż wiadomość, aby wykopać koronawirusa”.

W akcję zaangażowało się 28 piłkarzy: Sami Al Jaber, Alisson Becker, Emre Belözoğlu, Jared Borgetti, Gianluigi Buffon, Iker Casillas, Sunil Chhetri, Youri Djorkaeff, Han Duan, Samuel Eto'o, Radamel Falcao, Laura Georges, Valeri Karpin, Miroslav Klose, Philipp Lahm, Gary Lineker, Carli Lloyd, Lionel Messi, Mido, Michael Owen, Park Ji-sung, Carles Puyol, Célia Šašić, Asako Takakura, Yaya Touré, Juan Sebastián Verón, Sun Wen i Xavi Hernández.

Jakie jest ich zadanie? Gwiazdy sportu prowadzą kampanię wideo w 13 językach, która ma uświadamiać kibiców na całym świecie jakie są podstawowe formy zabezpieczenia się przed zakażeniem. Wyznaczono pięć kroków, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. 

 Pięć kroków do pokonania koronawirusa

1. Ręce

 - Zaczyna się od twoich rąk - mówi Alisson Becker, ambasador dobrej woli WHO ds. promocji zdrowia, bramkarz Liverpoolu i Brazylii oraz najlepszy męski bramkarz FIFA, 2019. - Proszę często myć ręce mydłem i wodą lub roztworem na bazie alkoholu.

Częste mycie rąk mydłem i wodą lub roztworem na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na rękach. To proste, ale bardzo ważne zabezpieczenie przed zakażeniem.

2. Łokcie

- Zakrywaj nos i usta zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kichania lub kaszlu - mówi Carli Lloyd, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata Kobiet z USA. - Natychmiast usuń chusteczki i umyj ręce.

Koronawirus rozprzestrzenia się droga kropelkową, dlatego przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed zarażeniem się nie tylko koronawirusem, ale także przeziębieniem i grypą.

3. Twarz

- Unikaj dotykania twarzy, szczególnie oczu, nosa lub ust, aby zapobiec przedostawaniu się wirusa do twojego organizmu - dodaje FC Barcelona i argentyński napastnik Lionel Messi, najlepszy zawodnik mężczyzn FIFA w 2019 r. Oraz wielokrotny zwycięzca FIFA Ballon d'Or.

Dłonie dotykają zbyt wielu powierzchni, a zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa na twarz, skąd wirus łatwo przeniknie do organizmu przez śluzówki nosa, gardła czy oczu.

4. Dystans

- Jeśli chodzi o interakcje społeczne, cofnij się - mówi Han Duan, który reprezentował Chiny PR 188 razy w międzynarodowej karierze trwającej 11 lat. - Zachowaj co najmniej jeden metr odległości od innych.

Zachowując odpowiedni dystans, unikniesz ewentualnego zakażenia od kogoś kto kicha lub kaszle w bliskiej odległości.

5. Poczuj - poznaj swoje objawy

- Jeśli źle się poczujesz, zostań w domu - podsumowuje Samuel Eto'o, były napastnik FC Barcelona i Kamerun, który reprezentował swój kraj 114 razy. - Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dostarczonymi przez lokalne władze służby zdrowia.

Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską, ale wcześniej zadzwoń do poradni, nie przychodź osobiście bez potrzeby.

FIFA daje 10 mln

- Potrzebujemy pracy zespołowej w zwalczaniu koronawirusa – mówi Gianni Infantino, prezes FIFA. - FIFA nawiązała współpracę z WHO, ponieważ zdrowie jest najważniejsze. Wzywam społeczność piłkarską na całym świecie, aby przyłączyła się do nas, wspierając tę ​​kampanię, aby zasady bezpieczeństwa przekazać jeszcze bardziej. Niektórzy z największych graczy, którzy grali w tę piękną grę, umieścili swoje nazwiska w kampanii i jednoczą się w pragnieniu przekazania wiadomości o wykopaniu COVID-19.

FIFA zobowiązała się również do 10 milionów dolarów na wsparcie Funduszu Solidarnościowego Reagowania COVID-19 dla WHO.

Czytaj również:

Bibliografia

  • https://www.who.int/news-room/detail/23-03-2020-pass-the-message-five-steps-to-kicking-out-coronavirus
  • https://www.fifa.com/who-we-are/news/five-steps-to-kicking-out-coronavirus#five-key-steps-to-tackle-the-coronavirus-overview-graphic-x2012
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Co jeść po treningu? Siłowym, na redukcji, cardio
Przeczytaj artykuł
Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty
Przeczytaj artykuł
Wysiłek fizyczny - jak wpływa na organizm człowieka?
Podobne artykuły
Co jeść po treningu? Siłowym, na redukcji, cardio
Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty
Wysiłek fizyczny - jak wpływa na organizm człowieka?
Zakwasy – przyczyny. Jak się ich pozbyć?
Szczepionka Johnson&Johnson na COVID-19 – kiedy i ile dawek?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama