WHO ostrzega: nowe zachorowania na groźną chorobę

Starszy niż rok
WHO ostrzega: na świecie rozprzestrzenia się nowy szczep bakterii wywołującej rzeżączkę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieuleczalną chorobą weneryczną: na świecie rozprzestrzenia się nowy szczep bakterii wywołującej rzeżączkę, który jest odporny na wszystkie znane dotąd antybiotyki - informuje gazeta.pl.

Brak szans na leczenie

Miliony ludzi, którzy zarażą się rzeżączką, znaną też pod nazwą tryper, nie będą mogły w najbliższym czasie liczyć na wyleczenie.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w wielu krajach zaobserwowano odporność nowego szczepu bakterii Neisseria gonorrhoeae na antybiotyk o szerokim spektrum działania, który uważano dotąd za ostatnią deskę ratunku w leczeniu rzeżączki.

Czytaj też: Rzeżączka znów staje się groźna? Co należy o niej wiedzieć?

- Wskutek wysokiego wskaźnika infekcji i coraz mniejszych szans na wyleczenie gonorrhoeae staje się dla służby zdrowia jednym z najważniejszych wyzwań - oświadczyła ekspertka WHO Manjula Lusti-Narasimhan.

Wzrost zachorowań na świecie

Rokrocznie rzeżączką zaraża się na świecie 106 mln ludzi. Z Australii, choć również z Francji, Norwegii, Szwecji i Japonii, nadchodzą alarmujące wieści na temat uodpornienia się zarazka gonokoka, zwanego inaczej dwoinką Neissera na tzw. cefalosporyny, jedną z grup antybiotyków półsyntetycznych o szerokim spektrum działania bakteriobójczego.

Niezależnie od większego wyczulenia lekarzy na ten problem WHO usilnie apeluje do naukowców o rozpoczęcie poszukiwań alternatywnych metod leczenia tej choroby.

Poznaj: 10 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową​

Więcej: www.gazeta.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA