} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Wiosna już za rogiem, a Ty nie masz energii? Uzupełnij witaminy!

Chociaż wiosna to czas, kiedy powinniśmy mieć mnóstwo energii i chęci do działania, to prawda jest taka, że po zimie możemy cierpieć na brak energii. Często jest to spowodowane niedoborem witamin i składników mineralnych. Które z nich warto uzupełnić, żeby mieć dużo energii?
Witaminy na brak energii wiosną
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Chociaż wiosna to czas, kiedy powinniśmy mieć mnóstwo energii i chęci do działania, to prawda jest taka, że po zimie możemy cierpieć na brak energii. Często jest to spowodowane niedoborem witamin i składników mineralnych. Które z nich warto uzupełnić, żeby mieć dużo energii?

Reklama

Czy witaminy są dobrym źródłem energii?

Oczywiście jeśli chodzi o dawkę energii, to nic nie przebije urlopu albo spania zalecanych 7-9 godzin. Jeżeli jednak nie mamy obecnie szans ani na jedno, ani na drugie, to uzupełnienie witamin może nas uratować. Chociaż samo zażywanie suplementów i leków przy nieodpowiedniej diecie i natłoku obowiązków nie zmieni naszego życia, to witaminy są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i optymalnego zdrowia. Dzięki nim będziemy lepiej radzić sobie ze stresem, lepiej zasypiać, cieszyć się lepszym wyglądem i poziomem energii.

Jakie witaminy lub suplementy są najlepsze na zwiększenie poziomu energii?

Obecnie duża część społeczeństwa ma niedobór witaminy B12, która odgrywa dużą rolę w naszym poziomie energii. Najczęściej występuje ona w białkach zwierzęcych, co oznacza, że każdy, kto jest weganinem lub przestrzega ścisłej diety wegetariańskiej, może być bardziej narażony na jej niedobór. Jeżeli jemy mięso, ale w niewielkich ilościach, to dobrze jest włączyć je częściej do naszej diety. W przypadku osób na dietach roślinnych witaminę B12 należy suplementować.

Również witaminy C i D wpływają na naszą witalność. Chociaż nie dostarczają one bezpośrednio energii, ich niedobór powoduje, że czujemy się ospali. W przypadku witaminy C powinniśmy włączyć do naszej diety więcej świeżych owoców i warzyw. Jak się okazuje, znajdziemy o wiele lepsze źródła witaminy C niż cytrusy. Należą do nich:

  • zielona pietruszka,
    czerwona papryka,
  • brokuł,
    truskawki,
  • kiwi,
  • kiszonki.

W przypadku witaminy D sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Jej niewielkie ilości możemy uzyskać z ryb i grzybów, jednak głównie produkuje ją nasza skóra pod wpływem słońca. Dlatego właśnie po zimie bardzo często cierpimy na jej niedobory. W tym przypadku lepiej niż żywność sprawdzą się suplementy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Witamina D jest związana ze zdrowiem kości i funkcjami odpornościowymi. Niektóre badania pokazują również, że niedobór witaminy D może powodować osłabienie i zmęczenie.

Reklama

Witaminy to nie wszystko - wypróbuj te suplementy

Znane nam wszystkim witaminy to nie jedyny sposób na zwiększenie poziomu energii. Obecnie dostępne są suplementy dostarczające nam różnych związków chemicznych i te pochodzące od roślin, które również mogą zdziałać cuda. Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze suplementy dostarczające energii to glutation, matcha i korzeń maca.

Glutation jest substancją naturalnie wytwarzaną w wątrobie, którą można też przyjmować w kapsułkach. Jej niedobór może powodować uczucie lęku, zwiększoną podatność na stres i brak możliwości koncentracji.

Matcha z kolei to mocna zielona herbata w proszku zawierająca kofeinę, która ma też wysoki poziom przeciwutleniaczy. Jeżeli szukamy zdrowszej alternatywy dla porannej kawy, matcha sprawdzi się idealnie. Chociaż brzmi bardzo egzotycznie, to coraz częściej można ją też spotkać w popularnych dyskontach (posiada ją w swojej ofercie na przykład nowa gazetka Biedronki).

Korzeń maca to suplement pochodzący z rośliny, który doda nam energii i zwiększy nasze możliwości umysłowe.

Reklama

Jak wybrać najlepsze suplementy?

Niektóre osoby mogą mieć trudności z połykaniem kapsułek, co może stanowić przeszkodę w przyjmowaniu niektórych witamin. Zamiast tego wybierz suplementy w proszku, który możesz dodać do wody lub w kropelkach. Uważajmy jednak na witaminy w formie żelek i cukierków – nie tylko słabą działają, ale są też kaloryczne. Przy zażywaniu kilku suplementów pamiętajmy też o czytaniu ulotek – niektóre z nich mogą się wzajemnie zwalczać, więc trzeba je brać osobno.

Reklama

Nie polegaj tylko na suplementach

Suplementy mogą na pewno wspomóc nas w miesiącach, kiedy cierpimy na brak energii. Pamiętajmy jednak, że nic nie doda nam energii tak jak dobrej jakości sen i zdrowa dieta. Wspomagajmy się więc witaminami i substancjami roślinnymi, ale nie kosztem posiłków pełnych składników odżywczych i 7-9 godzin snu. Tylko taka kombinacja da nam odpowiednią dawkę energii na wiosnę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Położna podczas wizyty domowej
Podobne artykuły
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!