Wirus HPV u mężczyzn - objawy i leczenie

Diagnostyka wirusa HPV
Źródło: 123RF

Autor

Agnieszka Tomczyk

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, w równym stopniu atakuje kobiety i mężczyzn. Dla pań jest o groźniejszy – może powodować raka szyjki macicy, ale nie oznacza to, że panowie mogą go lekceważyć.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 100 odmian. Ponad połowa aktywnych seksualnie osób choć raz zarazi się wirusem HPV w ciągu swojego życia.  Większość zakażeń przebiega bezobjawowo i organizm może sam sobie z nimi poradzić, natomiast czasami mogą pojawić się konkretne oznaki obecności wirusa w organizmie. W rzadkich przypadkach, HPV u mężczyzn może prowadzić do nowotworów prącia lub odbytu.

Sprawdź też: Brodawka

Objawy HPV u mężczyzn

Warto rozróżnić typy HPV przenoszone drogą płciową oraz te, które powodują brodawki lub kurzajki na dłoniach i stopach – tu wystarczy skorzystać z cudzego ręcznika lub mieć pecha w saunie czy na basenie. HPV, jak pozostałe wirusy, jest szczególnie groźny dla osób z obniżoną odpornością.

HPV przenoszone drogą płciową u panów może zaowocować tzw. kłykcinami kończystymi. To nieestetyczne narośla na penisie, worku mosznowym, odbycie, czy pachwinach. Mogą tworzyć pojedyncze krosty lub występować w grupach, w formie kalafiorowatych guzków. 

Zobacz wideo: Szczepionki przeciwko HPV - czy chronią przed rakiem szyjki macicy

Co ważne – kłykciny nie muszą pojawić się od razu po zakażeniu, mogą ujawnić się nawet dwa miesiące po zakażeniu. Dlatego kłykciny wcale nie są – choć zdarza się tak niektórym sądzić – symptomem niewierności partnera. Wiele pań, zauważając zmiany w okolicach intymnych panów, posądza ich o zdrady, natomiast wirus HPV może być aktywny w organizmie do dwóch lat i przejawiać się w różnych formach przez cały ten czas.

Dużo rzadziej, ale niestety nadal, HPV jest odpowiedzialne za stany przedrakowe, które objawiają się innymi zmianami skórnymi. Jest to m.in. grudkowatość bowenoidalna - zmiany grudkowate, wieloogniskowe zlokalizowane na żołędzi. Kolejnym objawem HPV u mężczyzn może być choroba Bowena, czyli postać raka kolczystokomórkowego przedinwazyjnego skóry.

Nieleczone, przewlekłe zakażenie HPV może też prowadzić do nowotworów prącia lub odbytu.

Zobacz też: Rak krtani

Leczenie HPV

W przypadku zauważenia u siebie zmian na skórze w okolicach intymnych, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza – panowie powinni wybrać dermatologa lub wenerologa. Specjalista oceni, z którą formą zakażenia HPV mamy do czynienia i podejmie się leczenia zmian skórnych. Może przepisać maści, a jeśli te nie pomogą – zaproponuje krioterapię, czyli wymrażanie zmian lub chirurgiczne usunięcie kłykcin lub brodawek (rzadziej).

Zakażeniu wirusem HPV sprzyja rozwiązłość seksualna. Panowie, którzy obawiają się, że ich tryb życia może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania, mogą zrobić sobie test DNA, potwierdzający zakażenie. Testy można kupić u lekarzy lub przez internet – nie są refundowane. Z dużą dozą ostrożności należy czytać artykuły odnośnie tych testów – często można spotkać w nich opinie, że niezdiagnozowane HPV jest równoznaczne z wystąpieniem choroby nowotworowej. Nie jest tak, natomiast nie należy również bagatelizować tej choroby.

Profilaktyka HPV

Co zrobić by nie zachorować? Jeśli chodzi o zapobieganie zakażeniom wirusa HPV, wywołującego brodawki, najlepiej unikać kontaktu skóra do skóry z osobami z widocznymi kurzajkami na dłoniach, a także stosować klapki w miejscach takich jak basen czy sauna.

Jeśli zaś chodzi o typy HPV przenoszone podczas kontaktów płciowych, to najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest…stałość w uczuciach. Nawet prezerwatywa nie chroni w 100% przed zakażeniem HPV, a jedynie w 75%. W profilaktyce HPV ważna jest również  higiena osobista. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA