Witaj w domu maleństwo

Starszy niż rok
Narodziny dziecka to okres prawdziwej domowej rewolucji. Aby zapewnić maluszkowi komfort i poczucie bezpieczeństwa, w naszych mieszkaniach muszą dokonać się pewne zmiany.

W pierwszym okresie życia dziecko nie potrzebuje osobnego pokoju. Wystarczy kącik wygospodarowany w sypialni rodziców, co dodatkowo ułatwi nam opiekę nad noworodkiem w czasie nocy.

Pierwszy kącik dla dziecka

Pielęgnacja małego dziecka pochłania mnóstwo czasu, dlatego miejsce do tego przeznaczone powinno być wygodne nie tylko dla maluszka, ale także dla nas. Kącik do przewijania wraz z niezbędnymi akcesoriami -  pieluszki, chusteczki, waciki, kremy pielęgnacyjne i oliwki - warto umieścić w pobliżu łóżeczka. Niedaleko powinna znajdować się także komoda z dziecięcymi ubrankami oraz wygody fotel przeznaczony do karmienia, najlepiej z podnóżkiem oraz oparciami na łokcie dla mamy.
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza w czasie przewijania, nie powinniśmy nawet na moment zostawiać dziecka bez opieki. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie meble i sprzęty ustawione były w zasięgu naszej ręki. Warto też zadbać o dodatkowe, łagodne oświetlenie dziecięcego kącika, na przykład lampką nocną. Zbudzeni w nocy przez płaczące dziecko unikniemy zapalania ostrego, drażniącego maluszka światła. Nad łóżeczkiem dziecka warto powiesić kolorowe, miłe dla oka zabawki.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?Pierwsza kąpiel

Pierwsza kąpiel to spory stres dla młodych rodziców. Już przed narodzeniem dziecka kupmy ładną wanienkę, podkładkę z gąbki, którą kładziemy na dno wanienki, mydełka dla noworodków i mięciutkie myjki. Warto zainwestować także w specjalny termometr, który pozwoli nam stwierdzić, czy temperatura wody jest odpowiednia dla maleństwa. Pamiętajmy, aby w pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko, nie było przeciągów i panowała odpowiednia temperatura.

Sprawdź też: Pierwsze zakupy dla niemowlaka

Jak stworzyć bezpieczny dom?

Zanim się obejrzymy nasze dziecko zacznie chodzić i samodzielnie zwiedzać otaczający je świat. Musimy zatem tak uporządkować nasze mieszkanie, aby nie stanowiło ono dla naszej pociechy zagrożenia:
- raczkujące dziecko może dosięgnąć gniazdek elektrycznych, dlatego odpowiednio wcześnie powinniśmy zabezpieczyć je specjalnymi osłonkami;
- należy usunąć wszystkie wywrotne, niskie regały oraz składane krzesła, a szuflady zabezpieczyć zatrzaskami uniemożliwiającymi ich otwieranie;
- blokady warto zamontować także w oknach i drzwiach balkonowych;
- śliskie chodniki dobrze zabezpieczyć matami antypoślizgowymi;
- leki oraz środki chemiczne powinny znajdować się w zamykanych na klucz szafkach, niedostępnych dla naszych pociech;
- kupujmy tylko takie zabawki, które dostosowane są do wieku naszego maleństwa.

Pamiętajmy też o regularnym wietrzeniu mieszkania i o odpowiedniej temperaturze w pokoju dziecka.

Czytaj też: Niemowlę na wakacjach. Jak o nie zadbać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA