Witamina C w iniekcjach pomaga leczyć raka

Wysokie dawki witaminy C podawanej w iniekcjach mogą zwiększać skuteczność działania chemioterapii w leczeniu raka jajnika oraz innych nowotworów – twierdzą amerykańscy badacze na łamach „Science Translational Medicine”. Są to jednak tylko wstępne badania.

Specjaliści University of Kansas uważają, że witamina C może być tanim i bezpiecznym sposobem zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów, od dawna rozważanym przez onkologów. Podkreślają jednak, że takie działanie wykazuje jedynie ta postać tej witaminy, która podawana jest w zastrzykach. Nie wystarczy zażywać jej w tabletkach, bo drogą pokarmową słabo się wchłania – dodają.

Witamina C w leczeniu raka

Wcześniej nikt tego nie wykazał, ponieważ firmy farmaceutyczne nie były zainteresowane finansowanie takich badań. Witamina C jest bowiem powszechnie dostępna, nie można objąć jej żadnym patentem. Firmy natomiast prowadzą badania kliniczne nad lekami, do których mają wyłączne prawo.

Czytaj także: Niezbędne witaminy i składniki mineralne – gdzie ich szukać?

Kierujący badaniami dr Qi Chen twierdzi, że przeprowadzono próby laboratoryjne (na komórkach rakowych), eksperymenty na myszach oraz badania kliniczne na pacjentkach z rakiem jajnika. Wynika z nich, że komórki tego nowotworu okazały się bardzo wrażliwe na działania witaminy C. Jednocześnie zastrzyki nie były toksyczne dla prawidłowych komórek i – co równie ważne – zmniejszały działania niepożądane chemioterapii.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Mniej entuzjastyczna jest dr Kat Arney z Cancer Research UK. W wypowiedzi dla BBC News powiedziała, że od dawna prowadzone są badania nad przydatnością witaminy C w leczeniu nowotworów. To, które przeprowadzili Amerykanie, dotyczy jedynie małej grypy, zaledwie 22 pacjentek.

Czytaj także: Nowa metoda leczenia raka jajnika w Centrum Onkologii

Specjalistka dodaje, że badania nie wykazały jeszcze, czy podawanie megadawek witaminy C zwiększa przeżywalność chorych. Pozytywne jest natomiast, że zmniejsza ona działania niepożądane chemioterapii. Konieczne są jednak dalsze badania na większej grupie chorych.

Źródło: PAP

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W którym z produktów znajduje się najwięcej witaminy C?

  w cytrynie

  w czerwonej papryce

  w wątróbce

  w marchewce

  w ogórku

  nie wiem

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA