Witamina D – kiedy najbardziej jej nam brakuje?

Nie możesz schudnąć, mimo że zdrowo się odżywiasz i żyjesz aktywnie? Dokucza Ci nieświeży oddech, a w trakcie mycia zębów Twoje dziąsła krwawią? A może miewasz problemy ze snem? Przyczyną tych wszystkich dolegliwości może być niedobór witaminy D. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym problemem.
witamina d

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym tak właściwie jest witamina D?

Wbrew pozorom i swojej powszechnej nazwie witamina D nie jest tak naprawdę witaminą, a hormonem, ponieważ, pod wpływem działania światła słonecznego, może być wytwarzana przez nasz organizm[1],[2]. Kalcyferol (inna nazwa witaminy D3, czyli tej występującej u człowieka) pełni bardzo ważną rolę w gospodarce wapniowo-fosforanowej. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, że umożliwia ona prawidłowe funkcjonowanie układów: mięśniowego, kostnego, odpornościowego i nerwowego. Dodatkowo witamina D chroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nowotwory, otyłość i cukrzyca. Jest niezwykle ważna zarówno dla małych dzieci (jej brak może doprowadzić do krzywicy), jak i dla osób starszych (uczestniczy we wchłanianiu wapnia z krwioobiegu i wzmacnia mięśnie, dzięki czemu zmniejsza ryzyko złamań osteoporotycznych). Mimo że jest ona tak potrzebna, aż 90% z nas cierpi na jej niedobory[3].

Jakie są jej źródła?

Być może zastanawiasz się, dlaczego niedobory tej witaminy są takie częste, skoro sami możemy ją wytwarzać. Powodem jest... nasze położenie geograficzne. W słoneczne, letnie dni od maja do sierpnia, spędzając około 15 minut na słońcu, Twój organizm może wyprodukować ten związek w ilości pokrywającej nawet 90% dziennego zapotrzebowania, ale nie może go magazynować dłużej niż przez dwa miesiące[4]. Dlatego gdy ze względu na porę roku niebo jest często zachmurzone lub gdy słoneczne dni spędzasz w zamkniętych pomieszczeniach, przez co Twoje ciało nie może samodzielnie syntetyzować witaminy D, musisz pozyskać ją egzogennie (czyli z zewnątrz)[5],[6] – za pomocą suplementów i odpowiednio skomponowanego jadłospisu.

Reklama

Jak uzupełniać niedobory?

W słoneczny dzień wybierz się na spacer. Wyeksponuj przynajmniej 20% powierzchni ciała na działanie promieni słonecznych, nie używaj jednak kremu z filtrem UV, który ogranicza syntezę. W pochmurne i zimne dni zadbaj o dietę bogatą w witaminę D – najlepszym źródłem tej niezwykle ważnej substancji są tłuste ryby. Przyrządzając łososia, halibuta czy węgorza, pamiętaj, że smażenie niszczy witaminę D, dlatego upiecz go z niewielką ilością oleju roślinnego. Jeśli nie przepadasz za rybami, możesz przygotować makaron z sosem śmietanowo-borowikowym, braki witaminy w niewielkim stopniu uzupełni także kromka pełnoziarnistego chleba z masłem i serem lub jajkiem. Aby jednak zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy D, należałoby spożyć ogromne ilości tych produktów, które są jednak wysoko kaloryczne i bogate w cholesterol, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie suplementów diety. Warto je zażywać w okresach największego zapotrzebowania, czyli od września do kwietnia[7],[8],[9].

Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z dzienną dawką tej witaminy, ponieważ łatwo ją przedawkować, a zbyt duże stężenie może doprowadzić do zwapnienia organów, na przykład nerek. Jeśli dokuczają Ci bóle głowy lub oczu, czujesz pragnienie, pocisz się i często musisz korzystać z toalety, odstaw suplement, bo może to oznaczać, że przedawkowałeś witaminę D i organizm musi zmetabolizować jej nadmiar. Jeżeli objawy nie ustąpią lub się nasilą, koniecznie udaj się do lekarza!

Bibliografia:

[1] WP abcZdrowie, Witamina D – charakterystyka, rola, dzienne zapotrzebowanie, niedobór, toksyczność, źródła [online], 2018 [dostęp 23 września 2018]. Dostępny w internecie: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-witamina-d.

[2] Bover J. et al., Vitamin D, vitamin D receptor and the importance of its activation in patients with chronic kidney disease [online], 2014 [dostęp 23 września 2018]. Dostępny w internecie: http://www.revistanefrologia.com/en-publicacion-nefrologia-articulo-vitamin-d-vitamin-d-receptor-importance-its-activation-in-patients-X2013251415055068.

[3] Banach L., Witamina D – zdrowotne korzyści, źródła, suplementacja [online], [dostęp 23 września 2018]. Dostępny w internecie: https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/witamina-d-wystepowanie-i-objawy-niedoboru-witaminy-d-w-czym-jest/cln6b#1a4c7088-a844-4a7e-8714-45985a1f100d.

[4] WP abcZdrowie, Witamina D..., jw.

[5] Tamże.

[6] Bover J. et al., Vitamin D..., jw.

[7] WP abcZdrowie, Witamina D..., jw.

[8] Banach L., Witamina D..., jw.

[9] Majewska M., Witamina D – źródła pokarmowe. Występowanie witaminy D [online], 6 października 2017 [dostęp 23 września 2018]. Dostępny w internecie: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/witamina-d-zrodla-pokarmowe-wystepowanie-witaminy-d_37604.html.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->