Witamina D nie zapobiega przeziębieniu?

Dotychczas niedobór witaminy D traktowany był przez lekarzy jako jedna z przyczyn przeziębienia. Najnowsze badania wskazują, że przyjmowanie zalecanych pacjentom suplementów witaminy D nie chroni nas jednak przed chorobą.
 

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Nowej Zelandii. Wpływ witaminy D na odporność testowany był przez blisko 18 miesięcy na 372 osobach. Uczeni losowo podzielili uczestników – część przyjmowała wspomnianą witaminę, część zaś zażywała placebo. Jak się okazało, zarówno ilość zachorowań (3,7 proc. w grupie przyjmującej wit. D; 3,8 proc. w grupie biorącej placebo), jak i średni czas utrzymywana objawów choroby (ok. 12 dni) w obu grupach były zbliżone. Wniosek? Witamina D nie ma żadnego wpływu na to, czy się przeziębimy, oraz jak długo trwać będzie nasza choroba. Dlatego zapisywanie jej pacjentom w sezonie grypowym nie jest w żaden sposób uzasadnione.

Z badaniami, jakie opublikowane zostały na łamach „Journal of the American Medical Association", nie zgadza się jednak spora część naukowców. Z wynikami tekstów polemizuje m.in. prof. Ronald Eccles z Common Cold Centre at Cardiff University. Jak twierdzi, witamina D potrzebna nam jest zwłaszcza zimą, kiedy jest mniej słońca i jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia. Wyniki badań tłumaczy zaś różnymi systemami immunologicznymi, które sprawiają, że suplementy w postaci witamin nie działają na każdego tak samo.

Czytaj też: Biotyna (witamina H) - właściwości, działanie, występowanie, dawkowanie

Sprawdź także: Witamina B6 (pirodyksyna) - występowanie, dawkowanie i działanie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA