Witamina D ochroni płuca palacza

Najnowsze badania wykazały, że popularna i łatwo dostępna witamina D może neutralizować szkodliwe działanie dymu tytoniowego na płuca palaczy.
 

Naukowcy z Brigham and Woman’s Hospital w Bostonie przeprowadzili trwające prawie 20 lat badania w grupie 626 dorosłych mężczyzn rasy białej. W ciągu tego okresu trzykrotnie zmierzyli im poziom witaminy D w surowicy krwi. Równocześnie mężczyźni poddawani byli badaniu spirometrycznemu, które pozwala określić pojemność płuc i wykryć obturację, czyli zwężenie oskrzeli. Jednym z parametrów mierzonych w badaniu spirometrycznym jest objętość wydychanego powietrza podczas pierwszej sekundy forsowanego oddechu, w skrócie FEV1.

Czytaj także: Niezbędne witaminy i składniki mineralne – gdzie ich szukać?

Ochrona płuc

Wyniki badań pokazały, że czynność płuc (mierzona wskaźnikiem FEV1) u tych z palących mężczyzn, którzy wykazali niedobór witaminy D, pogarszała się prawie dwukrotnie szybciej niż u palaczy z prawidłowym stężeniem witaminy D we krwi.

Zobacz wideo: Rak płuc groźny dla palacza

Sprawdź: Witamina D nie tylko dla dzieci

Okazało się również, że optymalny poziom tego związku we krwi, tj. powyżej 20 nanogramów/ml miał ochronny wpływ na czynność płuc u palaczy. Natomiast w perspektywie wieloletniego palenia stale utrzymujący się niedobór witaminy D nasilał negatywny wpływ nikotyny na płuca. Główna autorka badań dr Nancy E. Lange jest zdania, że te zależności mogą mieć związek z przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi właściwościami tej witaminy.

Witamina D, inaczej zwana cholekalcyferolem, odpowiada głównie za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Dzienne zapotrzebowanie na nią dorosłego człowieka wynosi ok.5 µg, a jej głównym źródłem są ryby (np. śledź, makrela).

Przeczytaj także: Witaminy – co o nich wiemy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA