Wizyta u seksuologa? Tylko prywatnie

Starszy niż rok
Chociaż wielu ludzi, m.in. leczących się na serce, potrzebuje ich porady, NFZ nie uwzględnia usług seksuologów w zakresie refundowanych przezeń świadczeń. Seksuologię traktuje tym samym tak jak medycynę niekonwencjonalną.

Wielu ludzi (również młodych) zgłaszających się do kardiologów w związku z przebytymi zawałami lub operacjami przyznaje się do problemów natury seksualnej – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Podczas długo oczekiwanej wizyty u kardiologa nie ma czasu na wyjawianie problemów z tą, dla wielu wciąż bardzo wstydliwą, sferą życia. A szkoda, ponieważ okazuje się, że właśnie leki przepisywane przez kardiologów mogą znacznie wpływać na życie seksualne. Mężczyźni na skutek niektórych stosowanych leków nie mogą podjąć współżycia, kobiety natomiast miewają problemy z popędem seksualnym oraz odczuwaniem seksualnych doznań.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wśród różnych metod rehabilitacji kardiologicznej powinna znaleźć się również możliwość nieodpłatnej porady seksuologa.

Czytaj też: Pacjent i lekarz - dwie strony tej samej choroby

Seksuolog bez NFZ

„Gazeta Wyborcza” zaznacza jednak, że nie tylko ludzie leczący się na serce mają problemy z życiem erotycznym. Również ludzie, którzy powinni być leczeni z powodu swoich dewiacji seksualnych narzekają, że wizyta u seksuologa jest możliwa tylko za odpowiednią opłatą. Zaś ci spośród nich, którzy leczyć się nie chcą, konieczności zapłaty za świadczenie używają jako wygodnego usprawiedliwienia.

Zdaniem dr Marzeny Trąd, psychiatry i seksuologa z poradni MSW w Rzeszowie, w Polsce niemożliwe jest również otrzymanie nieodpłatnej pomocy przez osoby mające problem ze swoją płciowością.

Na wsparcie NFZ nie ma co liczyć. Jak mówił „Gazecie Wyborczej” Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego NFZ, porady seksuologa nie znalazły się na liście świadczeń refundowanych przez Fundusz. Nie uwzględniono również zabiegów medycyny niekonwencjonalnej, niektórych metod rehabilitacyjnych oraz upiększających operacji plastycznych.

Sprawdź: Pacjencie możesz pozwać NFZ za brak refundacji

To porównanie seksuologii i medycyny niekonwencjonalnej dziwi lekarzy, zważywszy na fakt, że seksuologia jest uznawana za specjalność lekarską od bez mała 30 lat, a droga do jej zdobycia jest długa i mozolna – lekarze zajmujący się tą dziedziną muszą najpierw zrobić specjalizację z psychiatrii, ginekologii i położnictwa lub interny, a następnie po dwuletnim kursie mogą otrzymać specjalizację z seksuologii.

Zdaniem prof. Starowicza, krajowego konsultanta ds. seksuologii, porady związane z jego dziedziną pozbawiono refundacji w ramach szukania oszczędności. Profesor zabiegał o kontraktację świadczeń. Jak dotąd bezskutecznie.
Specjalista radzi ludziom szukającym bezpłatnej porady seksuologicznej zwrócenie się do lekarzy psychiatrów, którzy mają specjalizację seksuologa. Zaznacza jednak, że lekarzy z tą właśnie specjalizacją jest w Polsce niewielu.

Zobacz: Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA