Wkładka wewnątrzmaciczna - skuteczna ale mało popularna

Starszy niż rok
Jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych jest wkładka wewnątrzmaciczna. Jest jednak mało popularna. Dlaczego?

Wkładka, czyli inaczej wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna lub spirala domaciczna, jest środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla kobiet. Przewiduje się, że na świecie stosuje ją około 160 mln kobiet. Wkładka chroni przed niechcianą ciążą przez wszystkie dni cyklu. Dodatkowo, ta metoda antykoncepcyjna charakteryzuje się wysoką skutecznością. Według wskaźnika Pearla ma ona poniżej 1 pkt (Bez stosowania antykoncepcji wskaźnik ten wynosi 85. Dla porównania prezerwatywa ma 3 pkty.).

Pomimo wysokiej skuteczności wkładki wewnątrzmacicznej nie jest ona tak popularna jak np. tabletki antykoncepcyjne. Ostatnie badania na temat świadomości korzyści płynących ze stosowania wkładki wewnątrzmacicznej, zrobiono w USA w 2006 roku. Okazało się wówczas, że aż 50 proc. kobiet nie było świadomych działania spirali domacicznych. A przecież jej skuteczność jest bardzo wysoka i zapewnia ochronę przed ciążą nawet do 5-ciu lat. Jeśli kobieta zdecyduje się na ciążę wcześniej, wkładkę zawsze można usunąć.

Sprawdź, co to jest: antykoncepcja-niehormonalna-wkladka-i-inne-metody">Antykoncepcja niehormonalna

Działanie spirali

Wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne są dziś robione z elastycznego plastiku tak, by łatwo było je dopasować do kształtu macicy. Każda wkładka zawiera czynniki zapobiegające ciąży. Często jest to miedź. W wyniku jej działanie nie dochodzi do zagnieżdżenia się zygoty. Takim czynnikiem może być też hormon progesteron. Hormon ten zapobiega dostawaniu się plemników do wnętrza.

Ponadto wkładka podrażnia macicę, w wyniku czego zmienia się konsystencja śluzu, a to z kolei spowalnia ruch plemników. Wkładka może zawierać też jony miedzi, które działają plemnikobójczo. Obecność spirali wewnątrz macicy utrudnia też poruszanie się plemników i jaja. Wkładka wywołuje także niegroźny stan zapalny w macicy, co uniemożliwia zarodkowi prawidłowe zagnieżdżenie się.

Zobacz: 5 nowoczesnych metod antykoncepcji

Zakładanie wkładki

Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada lekarz ginekolog w ostatnim dniu krwawienia. Wkłada się ją do specjalnego aplikatora, po czym umieszcza w macicy. Tam zostawia się ją by przyjęła ona właściwy sobie kształt.

Po tygodniu lekarz sprawdza, czy wkładka osadziła się poprawnie. Kolejna wizyta u lekarza powinna mieć miejsce po około miesiącu - wówczas lekarz znów sprawdzi, czy zabieg się udał. Jeżeli wszystko jest dobrze, następne badanie powinno odbyć się po 5 miesiącach. Później raz na rok, choć lekarz ginekolog może mieć własne zalecenia w sprawie. Wszystko zależy od historii konkretnego przypadku.

Usuwanie spirali

Wkładkę można założyć na rok lub nawet na 5 lat. Zależy to od rodzaju wkładki oraz od potrzeb i woli pacjentki. Warto wiedzieć, że każda wkładka ma określony termin przydatności, którego nie wolno przekraczać. Najlepiej jest usunąć wkładkę w ostatnim dniu krwawienia (podobnie jak przy zakładaniu). Macica kobiety jest wówczas szersza i bardziej odporna niż zwykle. Po usunięciu wkładki należy wykonać badania kontrolne. Kolejna wkładkę można założyć po miesiącu.

Nie dla wszystkich

Wkładka wewnątrzmaciczna jest dobrym środkiem antykoncepcyjnym, ale nie dla wszystkich. Istnieje wiele przeciwskazań dla jej stosowania. Nie można jej zakładać:

  • wcześniej niż 3 miesiące po porodzie lub poronieniu,
  • przy stanach zapalnych narządów płciowych, mięśniakach i nadżerkach,
  • przy niedokrwistości i niskim poziomie hemoglobiny,
  • gdy doszło już do zapłodnienia,
  • gdy kobieta ma skłonność do poronień,
  • kobietom, które nie urodziły jeszcze dziecka (nie zaleca się).

Konsultacja z lekarzem

Jeśli masz "ochotę" na wkładkę, udaj się do swojego lekarza ginekologa. On oceni, czy w Twoim przypadku istnieją jakiekolwiek przeciwskazania. Pamiętaj, że każda kobieta, to inny przypadek i inna historia. Konsultacja z lekarzem  jest niezbędna.

ZOBACZ TAKŻE

Negatywne skutki antykoncepcji

Pigułki antykoncepcyjne nie skracają życia

Metoda antykoncepcyjna Yuzpe - antykoncepcja po

Dylemat Rodzica

Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często uprawiasz sport?

  codziennie

  3-4 razy w tygodniu

  1-2 razy w tygodniu

  nie uprawiam

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA