Własne zęby na całe życie

Starszy niż rok
Białe zęby są ozdobą każdej twarzy. Ale uzyskanie tego efektu wymaga regularnej pielęgnacji – i to od najwcześniejszego wieku.
 

Stan uzębienia naszych dzieci niestety budzi niepokój. Aż cztery piąte dzieci w wieku 7-10 lat ma próchnicę, a u 40 procent dzieci rodzice lub opiekunowie nie wyrobili nawyku regularnego i prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. U połowy dzieci stwierdza się również wady zgryzu. Sami stomatolodzy przyznają, że często dziecko przychodzi do gabinetu po raz pierwszy wtedy, gdy próchnica i ubytek w zębie jest duży lub pojawia się ból. Tymczasem, aby cieszyć się zdrowymi, stałymi zębami do późnych lat życia trzeba koniecznie zadbać już o mleczaki i muszą zrobić to rodzice.

Zobacz też: Jak dbać o wybielone zęby

Zęby są pokryte szkliwem, które jest najtwardszą substancją organizmu. Wewnątrz zęba znajduje się tzw. miazga, czyli nerwy i naczynia krwionośne. Dzięki nim ząb żyje. W ciągu dnia na powierzchni zębów tworzy się żółtawy nalot zwany płytką bakteryjną, która zawiera bakterie bytujące w jamie ustnej. Resztki pokarmu zostające w jamie ustnej, a zwłaszcza cukry, są pożywką dla bakterii, które wytwarzają z nich kwasy organiczne uszkadzające szkliwo zęba. Efektem działania kwasów organicznych na zęby jest ubytek w zębie, czyli próchnica.

Profilaktyka

Niemowlętom po karmieniu należy przecierać ząbki wilgotną chusteczką, a kiedy dziecko jest starsze myć je specjalną szczoteczką z odpowiednią do wieku pastą do zębów. W ten sposób od najwcześniejszych lat wdraża się nawyk dbałości o jamę ustną. Należy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać maluchom butelki z jedzeniem do zabawy i nie podawać mieszanki mlecznej lub soku przed snem lub w ciągu nocy. Przedłużony kontakt ząbków z cukrem zawartym w pokarmie daje czas bakteriom na niszczenie zębów. Już 2-latka można zapoznawać z gabinetem dentystycznym, do którego umawiamy dziecko na okresową kontrolę. Jeśli podczas takiej wizyty maluszek nie chce pokazać ząbków, nie należy dziecka do tego zmuszać, prawdopodobnie przy następnej wizycie będzie już bardziej ośmielone i pozwoli na badanie.

Sprawdź: Paradontoza - objawy, przyczyny. Jak leczyć?

Najlepszy sposób na ładne i zdrowe zęby to profilaktyka. Najważniejsze jest mycie zębów (co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku) pastą z dodatkiem fluoru przez co min. 3 minuty. Dzięki temu usuwa się na bieżąco powstającą płytkę bakteryjną. Należy czyścić wszystkie powierzchnie zębów - również te od strony języka, nie zapominając o najdalszych zębach trzonowych.

Skuteczne szczotkowanie powinno trwać co najmniej 3 minuty!

Zobacz: Nieświeży oddech - jak z nim walczyć?

Dla najmłodszych producenci oferują małe i miękkie szczoteczki oraz atrakcyjne pasty do zębów z zawartością fluoru o przyjemnym smaku. Dla starszych dzieci i dorosłych bardzo dobre są szczoteczki elektryczne. Szczoteczkę do zębów lub końcówkę szczoteczki elektrycznej należy zmieniać co 3 miesiące.

Oprócz codziennej pielęgnacji konieczne jest okresowe (przynajmniej raz na pół roku)  profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym polegające na usuwaniu złogów nazębnych, które są jedną z przyczyn chorób przyzębia, np. parodontozy.

Zobacz: Domowa higiena jamy ustnej

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA