Kiedyś rodzice często kupowali dwa osobne wózki dla bliźniaków. Ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Sprawdza się tylko w sytuacjach, gdy druga osoba na stałe pomaga w opiece nad maluchami. Problem powstaje, gdy tylko jedna osoba musi zająć się dziećmi. Codzienne spacery czy przenoszenie wózka ułatwia tylko wózek dla bliźniąt. Nawet spięcie dwóch niezależnych wózków (na przykład za pomocą klamerek) nie zastąpi klasycznego wózka dla rodzeństwa.
Reklama
Wózek dla bliźniąt
Narodziny bliźniąt to podwójna radość w domu, ale też i podwójne zamieszanie i troska o odpowiednie zakupy. Rodzice muszą zapewnić wygodę dwójce dzieci jednocześnie, a także dać im pełne bezpieczeństwo. Każdy wózek jest bardzo istotnym przedmiotem w domu. To głównie z niego korzystają rodzice w pierwszych miesiącach życia swych pociech. Wózek dla bliźniaków ma przede wszystkim ułatwiać życie, a nie utrudniać. Dwa podstawowe rodzaje wózków dla bliźniąt różnią się przede wszystkim rozmieszczeniem miejsc siedzących i na to należy głównie zwrócić uwagę, kupując taki wózek.
W tym zakresie wyróżniamy :
- wózki, w których gondole lub siedziska znajdują się obok siebie,
- wózki typu „tandem”, gdzie dzieci leżą lub siedzą za sobą lub na wprost siebie.
Pierwszym poważnym problemem rodziców przy zakupie wózka dla bliźniaków jest wybór wózka typu „obok siebie” czy „tandem”. Rozwiązaniem tego problemu jest znalezienie odpowiedzi na czym zależy rodzicom?
Reklama
Jaki wózek dla bliźniaków?
Nad czym warto się zastanowić, wybierając wózek dla bliźniąt? Sprecyzowanie oczekiwań pozwala wybrać ten najwłaściwszy model.
Oto główne dylematy młodych rodziców:
- miejsce spacerów – park, las czy miejsca o ubitej nawierzchni,
- pora roku, w której urodzą się dzieci (zimna czy ciepła) i warunki atmosferyczne,
- miejsce przechowywania wózka (mieszkanie, dom czy specjalnie do tego wyznaczone miejsce),
- częstotliwość korzystania z wózka,
- robienie zakupów z dziećmi.
Wózek dla bliźniąt typu „obok siebie” zapewnia dzieciom stały kontakt. Maluchy siedząc przy sobie mniej się nudzą w czasie spaceru, można też je jednocześnie karmić. Ale problem pojawia się, gdy jedno dziecko zaśnie, drugie nie. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo (głównie w przypadku spacerówek), iż dzieciaki będą się nawzajem budzić. Ten model ma ogromną zaletę zimą, kiedy korzysta się z wózka typu „gondola”. Dzieci wtedy leżą obok siebie, a rodzic je dokładnie widzi. Ma to duże znaczenie, gdyż dzieci są grubo ubrane i mocno przykryte. Natomiast wadą tego wózka jest dość duża szerokość, co utrudnia znacznie manewry. Warto zatem pamiętać podczas zakupu o wymiarach drzwi do domu czy windy.
Wózek dla bliźniąt „jeden za drugim” zapewnia dzieciom wzajemny spokój. Maluchy siedzą za sobą, nie widząc się. Ale tu niestety istnieje niebezpieczeństwo, iż brat czy siostra siedzący z tyłu mogą delikatnie „kopać” rodzeństwo z przodu. Czasami też dziecko siedzące z tyłu jest mocno niezadowolone z powodu ograniczonej widoczności. Tego typu wózki są znacznie węższe. Jeśli rodzicom zależy na sprawnym przemieszczaniu się po mieście to ten model z pewnością sprawdzi się bardziej. Wózki typu „tandem” są trochę lżejsze. W przypadku modeli „gondola” typ „tandem” sprawdza się dobrze. Więcej problemów pojawia się w przypadku klasycznych spacerówek. Tutaj brak kontaktu z bratem czy siostrą może być dla dziecka problemem. Niekiedy dzieciom jest za ciasno, a rozłożenie dwóch oparć jednocześnie jest niemożliwe.
Warto zatem przemyśleć wszystkie za i przeciw przed dokonaniem zakupu. Niekiedy bardzo dobrym rozwiązaniem jest nabycie wózka dla bliźniąt typu 3w1.
Reklama
Wózek dla bliźniaków 3w1
Wybierając wózek dla bliźniaków należy pamiętać, iż najważniejsze są wygoda i bezpieczeństwo. Wymagania rodziców i dzieci zmieniają się z wiekiem dziecka i porami roku. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wybór wózka dla bliźniaków 3w1.
Czym charakteryzuje się taki wózek?
- jest to praktyczne rozwiązanie dla dzieci od pierwszych dni życia,
- składa się z 2 gondoli, 2 siedzisk spacerowych z niezależnym systemem regulacji i 2 fotelików samochodowych,
- stelaż (najczęściej wykonany z aluminium) składa się do niewielkich rozmiarów,
- gondole montowane są w bezpieczny sposób za pomocą specjalnych adapterów,
- siedziska spacerowe wyposażone są zarówno w regulowane oparcia, jak i regulowane podnóżki,
- 5-punktowe pasy bezpieczeństwa posiadają nakładki naramienne, co daje większy komfort dzieciom,
- możliwość kombinacji różnych elementów (na przykład 2 gondole czy też gondola i spacerówka).
Wielofunkcyjny wózek dla bliźniąt dopasowuje się idealnie do potrzeb rosnących dzieci. Możliwość doboru wielu dodatkowych akcesoriów powoduje, iż spacer z bliźniakami to wielka przyjemność dla rodziców.
Reklama
Najlepszy wózek dla bliźniaków
Istnieje kilka bardzo istotnych parametrów wózka dla bliźniaków, na które należy zwrócić wyjątkową uwagę przy zakupie.
Aby zakup był w pełni przemyślany należy sprawdzić:
- wagę wózka i dostosować ją do możliwości osoby najczęściej korzystającej z wózka,
- siedziska i gondole wózka, które powinny być przestronne, wygodne, nie blokujące swobody bliźniaków,
- hamulce, które powinny być wyposażone w odpowiednie tarcze hamulcowe,
- wyposażenie dodatkowe takie jak hamulec ręczny,
- amortyzatory, które odpowiadają za łagodzenie wstrząsów,
- rodzaj kół – pompowane (elastyczne i zapewniające dobrą amortyzację), piankowe (wykonane ze specjalnej pianki połączonej z kauczukiem są wyjątkowo lekkie) czy żelowe (najtrudniejsze do przebicia).
Czytaj:
- Butelka dla noworodka - najlepsze butelki dla dziecka
- Butelka antykolkowa - dla niemowląt. Jak wybrać najlepszą?
- Wyprawka dla niemowlaka. Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka?