Wpływ stylu życia na seksualność

Problemy z erekcją pojawiają się już u 8 % mężczyzn, a kolejne 8 % ma zanik potrzeb seksualnych. I to niezależnie od wieku. Winę za to ponosi współczesny styl życia. Stres, nadmiar pracy, brak aktywności fizycznej, niewłaściwe jedzenie- to czynniki, które negatywnie wpływają na organizm mężczyzny. Aby odzyskać na nowo sprawność seksualną, trzeba je wyeliminować. Dowiedz się, jak to zrobić.
Wpływ stylu życia na seksualność

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Aby wpłynąć na poprawę funkcji seksualnych, należy zmienić swoje dotychczasowe zachowanie i przyzwyczajenia. Co to oznacza? Na przykład to, że zamiast kawy sięgniesz po sok z buraka, a zamiast oglądać serial na kanapie, obejrzysz go jeżdżąc na rowerku stacjonarnym. Każda, nawet mała zmiana, jeśli będzie powtarzana regularnie, może zaowocować znaczną poprawą funkcji seksualnych m.in. tym, że zapomnisz, czym są kłopoty z osiągnięciem wzwodu.

Oto kilka sprawdzonych porad, które pomogą ci osiągnąć satysfakcjonujące życie seksualne:

1. Więcej się ruszaj!

To, że aktywność fizyczna wpływa na ogólną poprawę stanu zdrowia, na pewno już wiesz. Jednak to, że dzięki regularnym ćwiczeniom zwiększasz poziom tlenku azotu, to już może być dla ciebie zagadką. A przecież to tlenek azotu odpowiedzialny jest za poszerzenie tętnic  i lepszy dopływ krwi do ciał jamistych prącia, a tym samym za osiągnięcie wzwodu. Organizm zdrowego, aktywnego człowieka sam potrafi wytwarzać niezbędną ilość tlenku azotu w śródbłonku tętnic. Potrafi też zwiększyć jego produkcję na skutek dodatkowych bodźców nerwowych. Jednak u osób, które mają siedzący tryb życia, na który nakłada się jednocześnie stres i np. zaburzenia hormonów, może wystąpić niedostateczna produkcja tego tlenku.

Teza, że aktywność fizyczna wpływa na poprawę funkcji seksualnych, jest udowodnione licznymi badaniami. Na przykład badania The Look AHEAD Trial przeprowadzone na 375 mężczyznach w wieku 45-75 lat pokazały, że aktywne fizycznie osoby miały o 40 % mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z erekcją niż osoby, które preferowały siedzący tryb życia. Z kolei badania White’a i wspólników pokazały, że wprowadzając intensywny trening 3 razy w tygodniu można znacząco poprawić zdolność do osiągania i utrzymania erekcji, co wpływa jednocześnie na zwiększenie częstotliwości odbywanych stosunków oraz na jakość osiąganych orgazmów.

2. Wprowadź zdrową dietę

Dieta na potencję może wydawać się mitem. Jednak takowa istnieje. Pewne produkty widocznie poprawiają funkcjonowanie męskich narządów płciowych m.in. przez zwiększenie do nich dopływu krwi, czy dostarczenie tlenku azotu. Tlenek azotu jest biochemicznym stymulatorem wzwodu. W związku z tym dostarczenie go w diecie jest jak najbardziej pożądane. W jakich produktach spożywczych możemy znaleźć najwięcej jonów NO3, które w jamie ustnej zmieniając się w tlenek azotu? Przede wszystkim w burakach, rzodkiewce, koprze, kapuście pekińskiej, rukoli, roszponce, szpinaku, sałacie. Jednak, aby jedzenie tych produktów przynosiło rzeczywistą poprawę funkcji seksualnych, musi być dostarczone w odpowiednich ilościach. Nie wystarczy więc, że zjesz dwa listki rukoli i przegryziesz je jedną rzodkiewką. Aby dawka była skuteczna, musisz spożywać je regularnie, w dużych ilościach.

Czym powinna się jeszcze wyróżniać dieta na erekcję? Przede wszystkim ograniczeniem produktów wysokotłuszczowych. Produkty, które zawierają nadmierną ilość tłuszczu powodują czasowe wstrzymanie produkcji tlenku azotu. Poza tym sprawiają, że krew gorzej płynie przez tętnice. Na szczęście nie wszystkie tłuszcze działają tak niekorzystnie. Jeśli zjesz bowiem oliwę z oliwek, która bogata jest w kwasy omega-9, zapobiegniesz sztywnieniu tętnic. Warto więc wybierać tylko te dobre, nienasycone kwasy tłuszczowe, ale oczywiście tu również nie należy przesadzać z ich ilością.

Poprawa funkcji seksualnych u mężczyzn zależna jest również od zwiększenia produkcji testosteronu. Można łatwo podnieść poziom tego hormonu, spożywając witaminy i mikroelementy wspierające przemianę cholesterolu w testosteron. Do witamin tych należą między innymi: niacyna (witamina B3), której źródłem są twaróg, ryby, jajka oraz kwas pantotentowy (witamina B5), który znajdziesz w drożdżach, mięsie wołowym, warzywach strączkowych, jajach, czy grzybach. Do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu niezbędna jest również witamina D (jej źródłem jest np. tran), jak również cynk, (pestki dyni i słonecznika).

Reklama

3. Ogranicz stres

Jak podają statystki, aż 20 % przypadków zaburzeń erekcji, wynika ze zbyt stresującego trybu życia. Wpływają na to trudności dnia codziennego takie jak niepowodzenia w pracy, utrata pracy,  zamartwianie się o sprawy finansowe, o bliskie osoby. Japońscy badacze dowiedli, że 41,5 % zaburzeń potencji wynika z problemów związanych z pracą, natomiast tylko 8,8 % powiązanych jest z życiem rodzinnym. Całkiem odwrotne wyniki w swoich badaniach osiągnęli badacze ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powodem zaburzeń erekcji były przede wszystkim problemy rodzinne. Bez względu na szczegółową przyczynę tych zaburzeń, jedno jest pewne- stres, w szczególności ten sytuacyjny, znacznie wpływa na obniżenie potencji u mężczyzn. Stres sytuacyjny może też wpływać na inne problemy seksualne, takie jak np. zbyt wczesny wytrysk. Może on mieć miejsce na przykład wówczas, gdy para uprawia seks w niesprzyjających, mało intymnych warunkach. Mogą na to wpłynąć również stresujące zachowania partnerki.

4. Dbaj o zdrowie

Banalna porada, aby dbać o zdrowie, w przypadku, kiedy masz problemy z erekcją, ma głęboki sens. Kiedy jesteś zdrowy, nie musisz brać leków, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie twoich narządów płciowych. Większość lekarstw, które są stosowane w farmakoterapii chorób układu krążenia, w chorobach urologicznych, schorzeniach gastrologicznych, czy też w psychiatrii (mowa tu o neuroleptykach, lekach przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych) może zaburzać fizjologię wzwodu. A to dlatego, że środki lecznicze wpływają na zmiany w układzie hormonalnym oraz na układ przywspółczulny. Niektóre z tych leków mogą działać też antyandrogenowo. W przypadku neuroleptyków, działają one dodatkowo na psychikę i układ nerwowy człowieka, a przez to hamują zaangażowanie, czy przeżywanie pewnych reakcji seksualnych. Jeśli więc nie chcesz mieć kłopotów z osiągnięciem wzwodu i zależy ci na udanym życiu seksualnym, dbaj o swoją dietę, aktywność fizyczną oraz zmniejszenie stresu. Dzięki temu zachowasz zdrowie, poprawisz sprawność seksualną i nie będziesz skazany na zażywanie lekarstw, które mogą spowodować problemy  erekcją.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Z. Zdrojewicz, K. Lelakowska, Rola stresu w problemach, zaburzeniach i preferencjach seksualnych, „Seksuologia polska” 2006, 4 (2), s. 69-79
  • M. A. Stachowicz, A. Lebiedzińska, Dieta a testosteron w organizmie sportowca, Bromatologia. Chematologia. Toksykologia 2015, 48 (1), s. 88-96
  • J. Woroń, E. Kostka-Trąbka, Zaburzenia erekcji jako wynik niepożądanego działania leków, „Seksuologia polska” 2005, nr 3 (1), s. 18-22
  • S. Skorupska, D. Śliż, Aktywność fizyczna w prewencji zaburzeń seksualnych u pacjentów z chorobami układu krążenia, „Kardiologia w praktyce” 2013, vol 7, nr 4 (26), s. 3-5
  • Z. Lew-Starowicz, Trazodon i seksualność, „Seksuologia polska” 2003, nr 1 (2), s. 69
  • https://kcalmar.com/blog/2017/08/11/tlenek-azotu-jak-moze-pomoc-sportowcom/
  • https://www.pepsieliot.com/12-sposobow-na-naturalne-zwiekszenie-poziomu-tlenku-azotu/

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->