Dla Ciebie, na zdrowie!

Wpływ wody zasadowej na zmniejszenie stresu metabolicznego

Pojęcie stresu metabolicznego jest bardzo dobrze znane wszystkim osobom, które regularnie odbywają treningi. Jest to fizjologiczny proces, który wiąże się z nagromadzeniem metabolitów wtórnych w mięśniach podejmujących wzmożoną pracę. Jego wystąpienie związane jest z dość charakterystycznymi objawami, przez sportowców określanymi najczęściej jako pieczenie i mrowienie. Zjawisku temu można skutecznie zapobiegać, dbając o właściwe planowanie treningów, a także pijąc odpowiednią wodę, która niweluje ryzyko wystąpienia stresu metabolicznego.
Woda zasadowa na stres metaboliczny
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Czym jest stres metaboliczny? Jak się objawia?

Stres metaboliczny jest określeniem procesu organicznego, który prowadzi do przerostu mięśni, czyli hipertrofii. Pojawia się w wyniku zwiększenia obciążenia jednego mięśnia lub określonej ich grupy. W efekcie, w obciążonym mięśniu uruchamia się proces nazywany glikolizą beztlenową, którego produktem jest trifosforan adenozyny (ATP). Jest to źródło energii, potrzebnej do treningu, która pozwala uzyskać energię do skurczów mięśni z cząsteczek glukozy, w stanie niedoboru lub braku tlenu.

Stres metaboliczny pojawia się jako konsekwencja nagromadzenia się metabolitów w mięśniach. Głównym z nich jest mleczan – metabolit glukozy, wytwarzany przez tkanki w warunkach ich niewystarczającego zaopatrzenia w tlen. W efekcie nagromadzenia się metabolitów w mięśniach dochodzi do przerostu mięśni, a także występowania negatywnych objawów, które towarzyszą osobom aktywnym przez dłuższy czas. Sportowcy najczęściej uskarżają się na zakwasy, a także pieczenie i mrowienie w mięśniach, które są jednymi z podstawowych objawów stresu metabolicznego. Czy zjawisku temu można skutecznie zapobiegać? Okazuje się, że jak najbardziej tak!

Reklama

Woda a stres metaboliczny. Jaką wodę wybrać, aby uniknąć stresu metabolicznego?

Każda osoba regularnie odbywająca treningi doskonale zdaje sobie sprawę z istotnej roli wody. Jej picie przed, w trakcie i po treningu nie tylko zapobiega odwodnieniu organizmu, ale także może przynieść inne korzyści, w tym przypadku związane właśnie ze stresem metabolicznym. Nie każda jednak woda dostępna w sprzedaży okaże się przydatna w tym konkretnym przypadku. Okazuje się bowiem, że najwięcej korzyści dla sportowców przynosi picie wody alkalicznej, czyli posiadającej wysokie, zasadowe pH.

W 2022 r. dr Jakub Chycki z AWF w Katowicach przeprowadził badanie „Wpływ wody alkalicznej na metabolizm tłuszczy podczas długotrwałego wysiłku fizycznego o niskiej intensywności”, w którym udział wzięły 3 grupy sportowców. Pierwsza z nich, przed i w trakcie wysiłku fizycznego piła wodę placebo, druga spożywała wodę alkaliczną Alcalia (woda zasadowa o najwyższym ph wśród wód alkalicznych – 9,36). Trzecia grupa natomiast nie piła wody w ogóle. Każda z tych grup została poddana takiemu samemu wysiłkowi fizycznemu.

Badania przyniosły następujące wyniki: osoby, które piły Alcalię odczuwały w trakcie ćwiczeń mniejsze zmęczenie niż osoby pijące wodę placebo. Woda alkaliczna łagodziła bowiem stres wysiłkowy i skuteczniej nawodniała ich organizm. Alcalia dodatkowo ograniczała stres metaboliczny oraz przyspieszała i intensyfikowała metabolizm tłuszczy. W związku z tym udowodniono, że woda alkaliczna o wysokim pH szybciej nawadnia, usprawnia metabolizm tłuszczów oraz skutecznie chroni przed odwodnieniem podczas uprawiania aktywności fizycznej

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Muzykoterapia - dla dzieci i dorosłych. Jakie ćwiczenia?
Mężczyzna gra na gitarze korzystając z muzykoterapii
Przeczytaj artykuł
Jakie suplementy na stres wybierać? Najskuteczniejsze substancje
Suplementy na stres
Przeczytaj artykuł
Techniki relaksacyjne - na stres i przed snem
Osoba relaksująca się nad wodą
Podobne artykuły
Zestresowany mężczyzna
Zajadanie stresu - przyczyny i objawy. Jak sobie radzić?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - skutki długotrwałego stresu i leczenie
Krokosz barwieński
Krokosz barwierski - jakie ma właściwości? Zastosowanie
Magnez
Mleczan magnezu - jaką ma przyswajalność, jak go dawkować?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!