Wrastające paznokcie, czyli bolesna dolegliwość i jej leczenie

To jeden z najczęstszych problemów ze stopami. Wrastający paznokieć potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i sprawić, że to, co dotąd było przyjemnością, staje się bolesnym doświadczeniem. Chodzenie i bieganie stają się niemal niemożliwe, a ból nieustannie się pogłębia.
Wrastające paznokcie

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Pierwsze objawy

Wrastającego paznokcia nie sposób przeoczyć. Zaczyna się niewinnie od dyskomfortu, który dokucza w trakcie chodzenia, biegania czy zakładania butów. Potem jest niestety coraz gorzej.

Pojawia się zaczerwienie i palec zaczyna puchnąć, co bywa oznaką stanu zapalnego. A to może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Wszystkie te symptomy są niewątpliwym znakiem, że z naszą stopą nie jest najlepiej. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym lepiej. Podolog nie tylko postawi diagnozę, ale wskaże też drogę leczenia i podpowie co robić, by zapobiegać podobnym problemom w przyszłości.

Skąd ten problem?

Wrastanie paznokcia najczęściej ma swoje źródło w nieprawidłowej pielęgnacji stóp, a konkretnie – w złym sposobie obcinania paznokci. Najczęściej przyczyną jest nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokci na półokrągło. Tymczasem zawsze powinniśmy skracać je zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej.

Należy również zwracać uwagę na to, jakie nosimy buty i unikać tych, które uciskają palce, są niewygodne i zbyt małe. I tak samo należy postępować, wybierając skarpetki i rajstopy. Wszystkie one mogą bowiem przyczynić się do powstania dyskomfortu, a w późniejszym etapie do występowania różnych, często bolesnych nieprawidłowości.

Ponadto, do usuwania czegokolwiek spod powierzchni płytki, nigdy nie używajmy żadnych ostrych przedmiotów. Skaleczenie wału paznokciowego także zwiększa ryzyko późniejszych problemów.

Reklama

Czy to się leczy?

Już w chwili, w której zauważymy u siebie pierwsze objawy, powinniśmy udać się do eksperta, np. do gabinetu podologicznego Satin w Warszawie. Czekając na wizytę, możemy próbować sobie pomóc, używając domowych metod walki z bólem czy opuchlizną.

Dobrze sprawdzi się moczenie stóp w wodzie z mydłem i smarowanie chorego miejsca dobranymi specyfikami z apteki.

Najlepszym wyjściem będzie jednak wizyta u podologa, który zadba o trafną diagnozę i odpowiednie leczenie. Na szczęście istnieją już nieinwazyjne metody, które pozwolą nam uniknąć stresu i dyskomfortu.

Podolog może zdecydować się na założenie na płytkę specjalnej klamry ortonyksyjnej, która naprostuje paznokieć i pozwoli mu rosnąć w pożądany sposób.

Innym sposobem jest metoda Arkady, polegająca na rekonstrukcji płytki za pomocą kostki nadbudowującej masą akrylową fragment paznokcia tak, by nie wrastał i, tym samym, nie sprawiał bólu. Rozwiązanie to zarówno leczy, jak i zapobiega nawrotom dolegliwości.

Niezależnie od tego, na jakim etapie jest przypadłość, warto wybrać się na wizytę u specjalisty, który obejrzy zmieniony chorobowo palec i podpowie, jak go leczyć. Obecnie istnieje wiele metod, które pomagają skutecznie rozwiązać problem wrastających paznokci. Specjalista, do którego się udamy z pewnością wybierze najlepsze dla danego przypadku rozwiązanie. Wszystko po to, byśmy mogli zapomnieć o schorzeniu i cieszyć się na nowo ulubionymi aktywnościami.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!