Nowy sklep

już ON-LINE

Wrastający paznokieć

Wyjaśniamy, jakie są objawy wrastania paznokcia i jak dochodzi do powstania tego uciążliwego i bolesnego schorzenia. Radzimy także, jak zapobiegać wrastaniu paznokcia.
 

Wrastający paznokieć to przykra dolegliwość dotycząca zazwyczaj największego palca u stopy, czyli palucha. Płytka paznokciowa ulega zwinięciu w kształt literki „C” lub „O” i wrasta w otaczający ją wał okołopaznokciowy, jedno- lub obustronnie, co wywołuje szereg dolegliwości i powikłań. Schorzenie może dotknąć każdego, jednak najczęściej zdarza się u młodych, aktywnych fizycznie osób.

Najczęstszą przyczyną doprowadzającą do wrastania paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie. Głębokie przycinanie kątów paznokci, czyli nadawanie im półokrągłego kształtu, prowadzi do ich wzrostu nie tylko wzdłuż, ale i wszerz, skutkując wrastaniem w otocznie. Poza tym noszenie niewygodnych, ciasnych butów na obcasach (zwłaszcza z tzw. zwężającymi się „noskami”) powoduje długotrwały ucisk „z boków” na paznokcie, co sprzyja ich wywijaniu i wrastaniu. Do innych przyczyn predysponujących do wrastania paznokci należą: nadwaga (w tym także ciąża), uprawianie niektórych sportów (np. balet czy piłka nożna), długoletnia grzybica paznokci powodująca ich deformację oraz urazy mechaniczne paznokcia skutkujące jego odkształceniem (np. przygniecenie przez ciężki przedmiot). U niektórych osób wrastanie paznokci występuje rodzinnie, bez żadnej uchwytnej przyczyny, co może świadczyć o genetycznej predyspozycji do tego schorzenia.

Czytaj także: Odciski – przyczyny ich powstawania, objawy i leczenie

Wrastający paznokieć - objawy 

Wrastający paznokieć palucha wywołuje przede wszystkim objawy bólowe, nasilające się przy chodzeniu, nie mówiąc już o zakładaniu skarpet czy butów. Brzeg paznokcia coraz bardziej wbija się w otoczenie, co skutkuje powstaniem rany i rozwojem stanu zapalnego. Wał okołopaznokciowy staje się zaczerwieniony i obrzęknięty. W wyniku długotrwałego procesu drażnienia i gojenia może dojść do rozwoju tkanki ziarninowej. Jest ona silnie unerwiona i bogato unaczyniona, co wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowym i i krwawieniem, nawet na skutek niewielkich urazów. Stan zapalny oraz ziarninowanie sprzyjają rozwojowi nadkażenia bakteryjnego. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku zaniedbań higienicznych rany. Nadkażenie bakteryjne objawia się znacznym nasileniem dolegliwości bólowych (mogą się one stać ciągłe, uciążliwe, sprawiające wrażenie pulsowania całego palca) oraz wyciekiem z rany ropnej wydzieliny pod wpływem ucisku.

W przypadku wystąpienia objawów wrastania paznokcia pierwsze kroki należy skierować do kosmetyczki – pedikiurzystki. W zależności od stopnia zaawansowania zmian zastosuje ona rurki korygujące bądź założy na paznokieć klamrę korygującą. Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu należy najpierw go zwalczyć. W tym celu stosuje się tzw. tamponadę, czyli umieszczenie pomiędzy płytką a wałem paznokcia małego opatrunku nasączonego środkiem przeciwzapalnym.

Czytaj więcej o leczeniu wrastającego paznokcia

Profilaktyka

Zapobieganie wrastaniu paznokci polega na przestrzeganiu kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy nosić wygodne, najlepiej płaskie buty z szerokimi noskami oraz unikać zakładania ciasnych ściskających palce skarpet. Bardzo duże znacznie w zapobieganiu wrastaniu paznokci ma też prawidłowo wykonywany pedicure – paznokcie należy ścinać na „kwadratowo”, a wystająca część płytki nie powinna być krótsza niż 2-3 mm. Nie należy też zapominać o prawidłowej higienie stóp. Ważne jest, żeby po zauważeniu u siebie pierwszych objawów wrastania paznokcia jak najszybciej udać się po profesjonalną pomoc. Im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym będzie krótsze, skuteczniejsze i mniej uciążliwe.

Czytaj więcej: Jak leczyć grzybicę stóp i paznokci

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)