Nowy sklep

już ON-LINE

Wręczono Portrety Polskiej Medycyny 2015

Wręczono Portrety Polskiej Medycyny 2015
22 października w Warszawie, podczas gali kończącej pierwszy dzień XI edycji Forum Rynku Zdrowia wręczono zaszczytne tytuły - Portrety Polskiej Medycyny. Przyznano je osobom i instytucjom, które mają istotny i pozytywny wpływ na ochronę zdrowia w Polsce.
 

Wśród wyróżnionych na szczególne uznanie zasługują wrocławscy neurochirurdzy, którzy sprawili, że pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po przeszczepieniu komórek glejowych zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego, oraz lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którzy uratowali skrajnie wyziębionego 2-letniego chłopca. Wyróżnienie specjalne otrzymali również Barbara i Jerzy Stuhrowie.

Laureatami Portretów Polskiej Medycyny 2015 zostali:

- dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Menedżer Rynku Zdrowia w kategorii placówek publicznych. Szpital słynie nie tylko z medycyny na najwyższym poziomie, uwagę zwracają również liczne inwestycje, możliwe między innymi dzięki sprawnie pozyskiwanym źródłom pozabudżetowym. Dyrektor Kowalczyk realizuje także liczne przedsięwzięcia pomagające nieuleczalnie chorym dzieciom, współpracując z wieloma organizacjami zajmującymi się działalnością charytatywną.

- Beata Drzazga, prezes BetaMed w Katowicach - Menedżer Rynku Zdrowia w kategorii placówek niepublicznych. BetaMed świadczy usługi pielęgniarskie w domu pacjenta w 70 oddziałach na terenie 11 województw. Firma stworzona i zarządzana przez prezes Beatę Drzazgę prowadzi też kompleks medyczno-usługowy Medical Active Care w Chorzowie, oferujący pobyty dzienne dla seniorów, pobyty stałe dla osób starszych i przewlekle chorych, a także świadczenia z zakresu rehabilitacji. Istotą działalności firmy BetaMed jest opieka nad osobami, które ze względu na swój stan zdrowia wymagają systematycznych świadczeń pielęgniarskich bez konieczności przebywania w oddziałach lecznictwa stacjonarnego.

- prof. Włodzimierz Jarmundowicz  i dr Paweł Tabakow, Katedra i Klinika Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu - Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarze Rynku Zdrowia. Kierowany przez  Włodzimierza Jarmundowicza i Pawła Tabakowa zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą. Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie pacjentowi z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego. Profesor Geoffrey Raisman z University College w Londynie, który ponad 20 lat temu odkrył właściwości regeneracyjne komórek glejowych, na widok Dariusza Fidyki, pacjenta stawiającego pierwsze kroki, powiedział: "To robi większe wrażenie niż człowiek chodzący po księżycu".

Zobacz: Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

- Otwarcie Kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu - Wydarzenie Rynku Zdrowia 2015. Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu powstała dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Zebranie środków na budowę kliniki to przykład skutecznego połączenia funduszy unijnych i Ministerstwa Zdrowia oraz społecznej ofiarności.

- Oddanie do użytku Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu - Wydarzenie Rynku Zdrowia. To pierwszy od wielu lat tzw. szpital marszałkowski, wybudowany i jednocześnie wyposażony od podstaw. Z zadania tego wywiązała się spółka celowa Nowy Szpital Wojewódzki, powołana przez dolnośląski samorząd. Wybudowanie i wyposażenie 550-łóżkowego szpitala trwało 5 lat. Szpital na wrocławskich Stabłowicach jest przykładem konsekwentnie realizowanej formy finansowania inwestycji szpitalnej, opartej na środkach własnych urzędu marszałkowskiego i kredycie zaciągniętym w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

- Barbara i Jerzy Stuhrowie - wyróżnienie specjalne Osobowość Rynku Zdrowia. W 2011 roku lekarze zdiagnozowali u Jerzego Stuhra nowotwór. Znakomity aktor nigdy nie ukrywał choroby, wręcz oswajał z nią cały kraj. Udziela licznych wywiadów. Wielokrotnie podkreśla, jak ważne w walce z rakiem jest wsparcie psychologiczne. "Moją podporą była dla mnie moja żona, która natychmiast zdecydowała się "chorować" ze mną. Stanąłem do walki uzbrojony już w pomoc psychoonkologiczną" - powiedział Jerzy Stuhr w jednym z wywiadów. Barbara i Jerzy Stuhrowie wspierają działalność Stowarzyszenia Unicorn, które w październiku 2014 r. uruchomiło w Krakowie stacjonarne Centrum Psychoonkologii. Placówka świadczy pomoc chorym na nowotwory. Można tam uzyskać nieodpłatnie m.in. wsparcie psychologiczne, porady onkologa, dietetyka i terapeutów z różnych dziedzin. Jerzy Stuhr jest także ambasadorem kampanii: Nie ból się! - rak wolny od bólu.

- Ludzie, którzy uratowali życie skrajnie wyziębionemu 2-letniemu Adasiowi - Liderzy Rynku Zdrowia - podkomisarz Michał Godyń, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Krzeszowicach oraz profesor Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. 30 listopada 2014 roku 2-letniego Adasia odnalazł podkomisarz Michał Godyń i udzielił mu pierwszej pomocy. Adaś trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu w stanie skrajnego wyziębienia. Lekarzom udało się podnieść temperaturę ciała chłopca z rekordowo niskiej 12,7 stopni Celsjusza do 36 stopni. Po prawie trzech miesiącach chłopiec opuścił szpital. To wielki sukces całego zespołu lekarzy kierowanego przez prof. Janusza Skalskiego. Adasia światowe media określiły mianem "pacjenta wszech czasów".

Portrety Polskiej Medycyny stanowią coroczne podsumowanie wydarzeń w branży medycznej. Wyboru laureatów dokonało połączone Kolegium Redakcyjne zespołów dziennikarskich miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl. Gala wręczenia Portretów Polskiej Medycyny zwieńczyła pierwszy dzień XI Forum Rynku Zdrowia, jednej z najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych publicznych debat o obecnym stanie oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce. Uczestniczy w niej ponad 1000 osób reprezentujących szeroko rozumiane środowisko medyczne.

Czytaj też: Pacjent i lekarz - dwie strony tej samej choroby

Czytaj też: Prawa pacjenta. Sprawdź, jakie masz prawa

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA