Jak podaje Express Bydgoski, Centrum Zarządzania Kryzysowego, 27 lipca 2019 roku, udostępniło komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii, który potwierdza, iż w zwłokach nietoperza stwierdzono obecność wirusa wścieklizny.
Reklama
Czy wprowadzono działania ochronne?
Zgodnie z przepisami, jeśli dojdzie do wykrycia przypadku wścieklizny, muszą zostać wprowadzone działania ochronne.
Na ten moment chorobą zagrożone są Białe Błota oraz Bydgoszcz. W tych obszarach znalazły się tabliczki z informacją: „Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt.”
Reklama
Na czym polegają działania ochronne?
W miejscu zagrożonym nakazuje się:
- poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie psów, które na dany moment nie posiadają ważnych szczepień na tę chorobę,
- trzymanie kotów w zamknięciu, a psów na uwięzi,
- wywieszenie przy drogach publicznych tablic ostrzegawczych, o których wzmianka znajduje się powyżej.
Poza nakazami obowiązuje też kilka zakazów. Jakich?
- Organizowanie wystaw, pokazów czy konkursów zwierząt,
- przemieszczanie kotów, psów i fretek z obszarów zagrożonych bez wcześniejszej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy.
Dodatkowo należy pamiętać o bezwzględnym zakazie dotykania martwych zwierząt. W przypadku zauważenia takiego zwierzęcia należy zadzwonić do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii lub na Straż Miejską.
Reklama
Czym jest wścieklizna?
Wścieklizna to choroba odzwierzęca zakaźna. Do zarażenia dochodzi wskutek pogryzienia przez chore zwierzę, ale także poprzez poślinienie lub nieznaczne uszkodzenie skóry lub śluzówki.
Objawy wścieklizny to przede wszystkim:
- nudności,
- gorączka,
- pobudzenie,
- nerwowość,
- zaburzenia czucia,
- wodowstręt,
- drgawki.
Po jakimkolwiek kontakcie z nietoperzem, ale także chorym na wściekliznę zwierzęciem, należy się zaszczepić, by zniwelować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo należy też pamiętać, iż nie wolno zabijać nietoperzy, ponieważ są to zwierzęta w Polsce chronione.
Czytaj również: