Nowy sklep

już ON-LINE

Wskazówki dla początkujących grzybiarzy

Odpowiednie przygotowanie do grzybobrania gwarantuje, że spacer po leśnych kniejach nie zamieni się w koszmar, po którym już na zawsze stracimy ochotę na grzyby.

Spis treści

Las to nie tylko miejsce na relaksujące spacery, ale także dom dla wielu gatunków zwierząt. Podczas grzybobrania nie należy ich płoszyć swoim głośnym zachowaniem czy też celowo niszczyć ich schronień.

Idziemy na grzyby!

Jak zbierać grzyby?

Dlaczego o takie ważne? Ponieważ wiele gatunków zwierząt w obronie własnej może nas zaatakować – jeśli zatem zauważymy je w oddali, to najlepiej odejdźmy po cichu w przeciwnym kierunku, by im nie przeszkadzać. Niebezpieczne mogą okazać się też jadowite żmije, których ukąszenie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia (w szczególności dotyczy to małych dzieci) i powoduje konieczność podania surowicy przez lekarzy.

W lesie znajduje się także wiele owadów, które mogą nam dokuczać podczas wędrówki – warto przed wyruszeniem popsikać się dostępnym w aptece specjalnym aerozolem, który będzie je odstraszał i założyć ubranie z długim rękawem – zapobiegnie to także skaleczeniom przez kłujące drzewa i krzewy.

Zagrożeniem dla zdrowia są także powszechnie występujące w polskich lasach kleszcze, które mogą wywoływać boreliozę. Jeśli planujemy w sezonie kilka wycieczek do lasu, to najlepiej zaszczepić się przeciwko tej chorobie, a po każdej wizycie w lesie dokładnie obejrzeć swoje ciało, czy nie mamy żadnego „pasażera na gapę”.

Czytaj też: Uwaga na grzyby

 

Reklama

Rodzinne grzybobranie

Jeśli wybieramy się do lasu całą rodziną, to należy pod szczególną opieką mieć dzieci, które w lesie mogą stracić orientację i się zgubić. Jeśli, jak prawdziwi grzybiarze, planujemy się rozdzielić, to ubierzmy się w jaskrawe ubrania, by widzieć się z daleka i co jakiś czas nawołujmy się wzajemnie, czy jesteśmy w komplecie. Przed wycieczką do lasu zadbajmy także o odpowiednie wyposażenie – uzupełnieniem odpowiedniego ubioru powinny być gumowce albo inne wysokie buty, które uchronią przed ukąszeniem żmii.

Na leśne trofea weźmy z domu odpowiedni koszyk wraz z nożykiem do odcinania grzybów oraz prowiant, który może nam się przydać po męczącym spacerze. Do lasu warto także chodzić przynajmniej w 2-3 osoby, by zminimalizować ryzyko, że się zgubimy – warto także mieć pod ręką telefon komórkowy, przez który można wezwać pomoc.

Zobacz też: Smakołyki z domowej spiżarni

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)