Współtwórca nowatorskiego opatrunku wyróżniony

Karol Bocian, jeden z twórców nowatorskiego opatrunku z nanocelulozy, zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Student – Wynalazca 2012/2013”. W prestiżowych eliminacjach wzięli udział naukowcy z całej Polski.

Warunkiem udziału w konkursie był status studenta i bycie twórcą lub współtwórcą wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego. Wśród zgłoszonych prac najlepszy okazał się innowacyjny opatrunek hydrożelowy z wykorzystaniem nanocelulozy.

Innowacyjny opatrunek leczniczy

Nowy typ biodegradowalnego kompresu ma szereg właściwości leczniczych. Za szybkie gojenie odpowiada babka lancetotowa, która zawiera liczne substancje aktywne, skuteczność opatrunku wspomaga też nanosrebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze: - Doskonale sobie radzi ze szczepami bakterii odpornymi nawet na silne antybiotyki, jak np. gronkowiec złocisty – mówi Karol Bocian. Dodanie z kolei włókien nanocelulozy wzmacnia strukturę opatrunku, ponadto zwiększa jego uwodnienie i zdolność wiązania wydzielin z rany.

Zobacz też: Żel na bazie lnu jak antybiotyk.

O wynalazku było głośno już na początku roku, kiedy to jego twórcy (naukowcy z 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy we współpracy z Uniwersytetem Technologiczno – Przyrodniczym) zdobyli złoty medal na 61. Światowej Wystawie Wynalazków, Badań Naukowych i Nowych Technologii w Brukseli – „Brussels Innova” 2012 The Word Exhibition on Inventions, Research and New Technologies.

Czytaj też: Co to są drobne urazy skóry

Sprawdź: Co na drobne urazy skóry?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA