Wstrzymaj się z odcinaniem pępowiny

Nie odcinanie pępowiny natychmiast po porodzie, ale odczekanie kilku minut jest dużo lepsze dla zdrowia noworodka. Szwedzcy naukowcy przebadali 400 dzieci. Okazuje się, że wystarczy 3 minuty!
 

Opóźnienie odcięcia pępowiny zmniejsza ryzyko, że dziecko będzie miało niedokrwistość z niedoboru żelaza (mikrocytarna) – twierdzą autorzy publikacji w British Medical Journal (BMJ). Światowa Organizacja Zdrowia zalecała to już kilka lat temu, ale do tej pory nie wystosowano zaleceń dla załóg szpitali.

Sonda przeprowadzona kilka lat temu w wielu szpitalach Wielkiej Brytanii dowiodła, że wciąż jest wielu zwolenników przecinania pępowiny zaraz po przyjściu dziecka na świat. Badania dowodzą jednak, że nie jest to najlepszy pomysł. Co gorsze, szybkie przecinanie pępowiny może powodować problemy zdrowotne u dziecka.

Czy wiesz, że: Stres przyspiesza poród

Ważne 3 minuty

Około 25 proc. dzieci w wieku przedszkolnym - na całym świecie – ma niedokrwistość z niedoboru żelaza, czyli najcięższą z postaci niedoboru żelaza. W Europie wskaźnik jest znacznie niższy – bo wynosi tylko 3 – 7 proc.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest istotnym problemem zdrowotnym, bo może szkodzić prawidłowemu rozwojowi mózgu dziecka. A – jak twierdzą naukowcy – to proste rozwiązanie (późniejsze przecięcie pępowiny) pomoże zapewnić dziecku lepszy start w życiu poprzez maksymalizację krwi i żelaza, którą pobiera ono z łożyska od matki.

Odczekanie trzech minut przed przecięciem pępowiny tuż po narodzinach dziecka może zwiększyć objętość krwi noworodka aż o jedna trzecią.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Przebadali 400 noworodków

Naukowcy ze Szwecji opublikowali niedawno wyniki badań, w których przyjrzeli się wynikom zdrowotnym 400 dzieci urodzonych w ciąży niskiego ryzyka. Niektóre z nich miały przecinane pępowiny dopiero po upływie trzech minut, a inne wcześniej niż 10 sekund po porodzie.

Po przebadaniu dzieci okazało się, że te, którym pępowiny odcięto później, mają lepszy poziom żelaza w czwartym miesiącu życia i znacznie rzadziej cierpią na anemię. Nie zaobserwowano też żadnych niepożądanych efektów ubocznych, choć wcześniej występowały obawy, że u dzieci może pojawić się żółtaczka.

Naukowcy szacują, że na każde 20 dzieci z niedokrwistością z niedoboru żelaza, aż jedno dziecko dałoby się uratować przed tą chorobą właśnie dzięki późniejszemu odcinaniu pępowiny. Dodają przy tym, że ten zabieg powinien zostać uznany za standard w pracy.


Niedokrwistości z niedoboru żelaza (inaczej mikrocytarna, niedokrwistość syderopeniczna, lub niedobarwliwa) występuje najczęściej u noworodków pomiędzy 6 a 20 miesiącem życia. W tym okresie niemowlęta potrzebują więcej żelaza, podczas gdy u dziecka występuje jego niedobór.

Do przyczyn występowania mikrocytarny u noworodków zalicza się:

  • zmniejszone zapasy żelaza w życiu płodowym dziecka;
  • bycie wcześniakiem;
  • niekarmienie dziecka mlekiem matki;
  • zaburzenia wchłaniania;
  • szybki rozwój dziecka
  • i – od teraz – zbyt wczesne przecinanie pępowiny łączącej dziecko z łożyskiem matki.

Mikrocytarna to nie tylko problem dzieci, ale także dorosłych. Drugi szczyt występowania niedokrwistości z niedoboru żelaza obserwuje się w okresie dojrzewania – częściej u kobiet niż mężczyzn. U młodych dziewczyn występuje ona zazwyczaj z powodu obfitych krwawień (miesiączkowanie). W późniejszym okresie chorobę obserwuje się u kobiet po menopauzie i u mężczyzn po 50-tym roku życia. Tu powodem też są obfite krwawienia, będące często wynikiem innych chorób (polip jelita grubego, nowotwór jelita grubego).

Chorobę leczy się przyczynowo. Najczęściej podaje się choremu doustne preparaty żelaza dwuwartościowego (na czczo przez kilka miesięcy).

British Medical Journal

Czytaj też: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

O tym jak zadbać o noworodka opowiada ekspert pediatra dr Grażyna Jędrzejczyk

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA