Wszystkie wymiary transplantologii

Wszystkie wymiary transplantologii
Starszy niż rok
26 października już od dziesięciu lat obchodzone jest międzynarodowe święto - Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym roku tego dnia w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział lekarze transplantolodzy, dawcy i biorcy narządów oraz osoby oczekujące na transplantację i ich najbliżsi.
 

Organizatorem spotkania jest Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej szpitala oraz fundacja „Centrum Rozwoju Medycyny”.

Zobacz też: Transplantacja szansą na zdrowie.

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji​ - program 

• Aktywność transplantacyjna Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus – Program przeszczepiania narządów od dawców zmarłych. Program przeszczepiania nerek od dawców żywych;

• Osobiste doświadczenia dawców i biorców – rozmowy z pacjentami oraz ich bliskimi, m.in. historia matki, która podjęła decyzję o przekazaniu narządów swojego zmarłego syna; para z przeszczepienia krzyżowego nerki; najstarsza dawczyni nerki w Polsce; para z przeszczepienia łańcuchowego nerki;

• Projekcje filmowych materiałów krótkometrażowych pt. „Oddaję bo kocham” oraz „Dzielić się życiem”. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać dawców i biorców organów oraz usłyszeć ich niezwykłe historie.

Gospodarzem spotkania będzie prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Kierowana przez niego od 2006 roku Klinika od kilku lat jest najaktywniejszym ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce. W 2014 roku przeprowadzono tu 236 transplantacji, co daje największą liczbę tego rodzaju operacji w historii całego kraju i stawia Klinikę wśród najbardziej aktywnych ośrodków transplantacyjnych w Europie i na świecie. W Klinice wykonuje się przeszczepienia nerek od dawców zmarłych i od dawców żywych, przeszczepienia wątroby, trzustek i wysepek trzustkowych.

W spotkaniu wezmą także m.in. udział profesor Artur Kwiatkowski i chirurg transplantolog Rafał Kieszek, którzy wspólnie z profesorem Chmurą - i przy udziale całego zespołu lekarzy wielu specjalności - 23 czerwca tego roku przeprowadzili pierwsze w Polsce przeszczepienie łańcuchowe nerek, w którym udział wzięły 3 pary pacjentów.

Czytaj też: Przyszłość medycyny. Drukarki 3D i bioroboty zamiast leków?

Zobacz: Rewolucja w transplantologii

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA