Wszystko, co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych

Lato. Czas, podczas którego myśli się o wypoczynku – wyjazd nad morze, w góry, do cieplejszych krajów czy po prostu na działkę. W okresie wakacyjnym należy być szczególnie czujnym i przygotowanym na różne czynniki, między innymi na oddziaływanie promieni słońca. W każdą podróż, niezależnie od kierunku, powinno się zabrać sprawdzony i skuteczny preparat z filtrem UV. Aby znaleźć ten idealny kosmetyk, warto poznać kilka informacji o substancjach fotoprotekcyjnych.
filtry uv

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Dlaczego warto chronić ciało przed promieniowaniem ultrafioletowym?

Słońce, choć przyjemnie grzeje, poprawia humor i zmienia koloryt skóry, bywa niebezpieczne. Do ziemi docierają dwa rodzaje jego promieni – UVA i UVB (trzeci typ – UVC – zatrzymywany jest przez warstwę ozonową atmosfery). Pierwsze z nich są nieco groźniejsze dla zdrowia, ponieważ przenikają do głębszych warstw skóry, natomiast promienie UVB zazwyczaj docierają tylko do naskórka (warstwy rogowej). Oba rodzaje ultrafioletowych wiązek światła potrafią znacząco uszkodzić epidermę i włosy. Promienie UVB odpowiadają za pojawianie się rumienia oraz oparzeń słonecznych, natomiast UVA dodatkowo wpływają na powstawanie wolnych rodników, nowotworów oraz degradację kolagenu. W rezultacie skóra nie tylko szybciej się starzeje (pojawiają się zmarszczki), traci elastyczność bądź staje się przesuszona, lecz także mogą się uaktywniać na niej zmiany chorobowe.

Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych. Dzieli się je na dwa rodzaje: chemiczne i fizyczne. W Polsce związki fotoprotekcyjne muszą spełniać wiele wymogów i standardów, by znaleźć się na Liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania w kosmetykach.

Co warto wiedzieć o filtrach UV?

Do najpopularniejszych filtrów fizycznych należą: dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) i tlenek cynku (Zinc Oxide). Z kolei filtry chemiczne to między innymi (zaliczają się do nich również naturalne substancje): oleje, witaminy E i C, masła, pochodne kwasu salicylowego, pochodne kamfory, flawonoidy, trisiloksan drometrizolu (Mexoryl XL, Silatrisol) czy oktokrylen (Octocrylene). Znaleźć je można w wielu kosmetykach przeciwsłonecznych, zarówno do twarzy, jak i ciała.

Na opakowaniach preparatów chroniących przed promieniami zwykle widnieje SPF (Sun Protection Factor), czyli wskaźnik ochrony przed UVB. Poszczególne stopnie odpowiadają za dane stężenie blokowania wiązek ultrafioletowych (SPF 2 hamuje 25-30%, SPF 10 – 85%, SPF 15 – 95-96%, SPF 30-50 – 98%, a SPF 50+ – 98,5%). Dobranie właściwego faktora zależne jest między innymi od fototypu skóry.

Istnieją także dwa inne wskaźniki: IPD (Immediate Pigment Darkening) i PPD (Persistent Pigment Darkening). To faktory określające zdolność preparatu do ochrony przed promieniami UVA. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej.

Reklama

Naturalne filtry przeciwsłoneczne

Ostatnio panuje moda na kosmetyki zawierające dużą ilość składników pochodzenia organicznego. Nie inaczej jest z preparatami chroniącymi przed promieniami słońca. Które substancje naturalne mają właściwości przeciwsłoneczne? Są to między innymi:

 • olej makadamia (SPF 6)
 • olej z pestek malin (SPF 28-50, UVB)
 • ekstrakt z granatu (UVA i UVB)
 • ekstrakt z rumianku
 • ekstrakt z kocanki piaskowej
 • ekstrakt z tarczycy bajkalskiej
 • masło shea (SPF 6)
 • masło cupuaçu (UVB)
 • masło kakaowe
 • olej arganowy (SPF 6)
 • olej z awokado (SPF 4-15)

Gdzie kupić idealne preparaty chroniące przed słońcem?

Kosmetyki fotoprotekcyjne dostępne są w wielu miejscach. Najlepszym punktem na mapie sklepów online jest MakeUp.pl. To drogeria, która zawsze gra uczciwie! Każde zamówienie zostanie dostarczone pod drzwi za darmo - dostawa paczek jest gratis, niezależnie od wartości zakupów. Mieszkańcy Warszawy mają dodatkowe udogodnienie - wszystkie zamówienia złożone do godziny 8.00 rano dotrą tego samego dnia roboczego!

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!