Wszystko, co warto wiedzieć na temat kleszczy

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Świadczą o tym nie tylko wyższe temperatury i słoneczna aura, ale także budząca się do życia przyroda. Niestety, wiąże się to też ze wzmożoną aktywnością kleszczy, czyli niewielkich pajęczaków. Ich ugryzienie nie boli, ale może być wyjątkowo niebezpieczne dla życia i zdrowia.
kleszcze

Spis treści

Gdzie występują kleszcze?

Choć według biologów na świecie żyje łącznie ponad 800 gatunków kleszczy, to w Polsce występuje ich ok. 20. Najbardziej powszechnym jest kleszcz pospolity, nazwany łąkowym. Gdzie najczęściej można spotkać te pasożyty? Jak sama nazwa wskazuje, naturalnym środowiskiem kleszczy są łąki, ale także takie miejsca jak parki, lasy, ogródki działkowe i rekreacyjne. Co ciekawe, kleszcze wcale nie żerują na drzewach. Przeważnie czekają na swoje ofiary w niskich (do 130 cm) krzakach oraz w leśnej ściółce, wysokich trawach, paprociach i małych drzewkach owocowych. Jeszcze kilka lat temu kleszcze dominowały na terenach zielonych znajdujących się z dala od przestrzeni miejskich i dużych skupisk ludzki. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że równie często pojawiają się na miejskich skwerkach i zieleńcach, a nawet w… ogrodach zoologicznych!

Jak chronić się przed kleszczami?

Warto wiedzieć, że ryzyko ugryzienia przez kleszcza dotyczy nie tylko wiosny. Zdaniem specjalistów te pajęczaki mogą rozmnażać się już nawet gdy temperatura przekroczy 0°C! Jednak ze względu na ciepło i wilgoć, największą liczbę ugryzień notuje się od kwietnia do września. W tym czasie najbezpieczniej zrezygnować z wypadów do lasów oraz innych miejsc, gdzie mogą żerować kleszcze. Jeśli jest to jednak niezbędne, to wskazana jest odzież zakrywająca ciało, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie naskórek jest cienki, czyli na szyi, zgięciu kolan, linii czoła i pachach. A co ze spacerami z pupilami? Trzeba w ich czasie zadbać nie tylko o siebie, ale też o zdrowie czworonoga. Psy wymagają nie tylko regularnego odrobaczania (np. tabletkami Drontal), ale też zabezpieczenia przed pasożytami zewnętrznymi, czyli m.in. kleszczami. Tuż przed sezonem spacerowym konieczny będzie więc zakup środka ochronnego, np. obroży lub kropel nanoszonych bezpośrednio na psią skórę.

Reklama

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Ugryzienie przez kleszcza jest groźne nie ze względu na bolesność (dzięki specjalnej substancji znieczulającej kleszcze robią to niepostrzeżenie), ale przede wszystkim na ryzyko zachorowania na jedną z groźnych chorób odkleszczowych. Wszystko przez chorobotwórcze drobnoustroje, które przenoszą te pasożyty. Najczęstszą chorobą wywołaną ugryzieniem kleszcza jest borelioza – wieloukładowe schorzenie, objawiające się m.in. zapaleniem stawów, pojawieniem się na skórze rumienia wędrującego i chronicznym zmęczeniem. Równie niebezpieczne są kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza i anaplazmoza, która może spowodować m.in. zapalenie mięśnia sercowego.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!