Nowy sklep

już ON-LINE

Wybielanie zębów w gabinecie

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym polega na wyzwoleniu prostych procesów chemicznych w obrębie przebarwień, które wniknęły w strukturę zębów.

Spis treści

Działając profesjonalnymi preparatami wybielającymi powodujemy rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na dwutlenek węgla i wodę, dzięki czemu usuwamy te związki spomiędzy kryształów szkliwa. Proces ten jest bezpieczny i przewidywalny.

Metoda nakładkowa

Polecana pacjentom, których zęby mają „cienkie" szkliwo oraz tendencję do nadwrażliwości zębów. Wybielanie tą metodą trwa około 2 tygodnie i powoduje zmianę barwy maksymalnie o 6 odcieni. Podczas pierwszej wizycie pobrany zostaje wycisk łuku zębowego, na podstawie którego przygotowywane są specjalne nakładki, dopasowane indywidualnie do kształtu zębów. Podczas kolejnej pacjent otrzymuje nakładki oraz strzykawki z żelem wybielającym wraz z dokładnymi instrukcjami co do dalszego postępowania. Nakładki trzeba nosić w ciągu dnia albo zakładać na noc, czas zależy od stężenia środka wybielającego. 
Metoda ta niesie ze sobą powikłania (zwłaszcza jeżeli pacjenci nie stosują się do zaleceń) w postaci nadwrażliwości zębów, podrażnienia błony śluzowej, zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Jest też czasochłonna i wymaga sporej samodyscypliny pacjenta. Efekt wybielania nakładkowego jest trwały, jednak w przypadku przyciemnienia zębów (po 6-12 miesiącach) warto zastosować zabieg przypominający. Koszt: 500-1000 zł.

 

W świetle lampy

Metoda dobra dla niecierpliwych, bo wystarcza jeden zabieg, podczas którego można rozjaśnić zęby do 10 tonów. Trwa około godziny. Preparat używany jest o wyższym stężeniu niż ten stosowany w domu, lekarz specjalnym środkiem ochronnym najpierw zabezpiecza dziąsła. Następnie nanosi na zęby wybielacz i naświetla lampą emitującą światło o określonej długości fal, które przyśpiesza działanie preparatu. Taki cykl powtarza się 2-4 razy w zależności od oczekiwanego efektu. Metoda jest skuteczniejsza przy trudniejszych przebarwieniach. Zabieg jest bezbolesny, ale przez następne 1-2 dni zęby są nadwrażliwe. Koszt: 700–3000 zł w zależności od liczby zębów i oczywiście gabinetu.

Czytaj też: Jak wygląda domowa higiena jamy ustnej

Reklama

Wybielanie zębów martwych

Proces ten wymaga oddzielnego postępowania. Przebarwienia w takich zębach tworzą się w wyniku przenikania od wewnątrz do zębiny barwników krwi, z martwej miazgi zęba i materiału wypełniającego kanał starszej generacji. Wybielanie tak przebarwionego zęba polega na opracowaniu komory i założeniu do środka preparatu wybielającego. Taką wkładkę wymienia się co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 5 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. W trakcie ostatniej wizyty zakłada się wypełnienie kompozytowe dobrane kolorystycznie. Zęby jednak po takim wybielaniu stają się słabsze i bardziej podatne na złamania, z czym może się wiązać konieczność ich odbudowy protetycznej w późniejszym czasie. Koszt: około 100-500 zł za ząb.

Reklama

Wybielanie przez maskowanie

Stosujemy przy dużych przebarwieniach (zwykle przebarwienia po tetracyklinach) w chwili kiedy zęby wybiela się nierównomiernie. Mogą to być licówki – cienkie płytki, najczęściej z porcelany, które przykleja się na przedniej powierzchni zębów, korony. Może to być także żywica kompozytowa, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów. Koszt: 300-1200 zł za ząb w zależności od użytego materiału.
Lekarz stomatolog Aleksandra Brylikowska

Zobacz: Jak prawidłowo dbać o zęby

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Pytanie: Czy regularnie chodzisz do stomatologa?

  Chodzę raz na kilka miesięcy

  Chodzę raz w roku

  Chodzę raz na kilka lat

  Nie chodzę w ogóle

  Idę tylko, gdy odczuwam ból