Wybór zawodu dla nastolatka z astmą

Chociaż prawidłowe monitorowanie astmy i stosowanie się do planu leczenia pozwala prowadzić normalne, aktywne życie, są pewne zawody, których chorzy powinni unikać.
 

Jeżeli twoje dorastające dziecko ma astmę, a zaczyna już myśleć o wyborze przyszłej pracy, warto wspólnie zastanowić nad ograniczeniami, jakie w sferze zawodowej stawia choroba. Jedną z podstawowych zasad prawidłowego kontrolowania astmy jest unikanie zaostrzeń, oparte na wiedzy o tym, jakie konkretnie alergeny działają na daną osobę drażniąco. Ponieważ czynniki mogące zaostrzać symptomy mogą być dla każdej osoby inne, nie ma uniwersalnej reguły pozwalającej wykluczyć konkretne zawody dla wszystkich chorujących na astmę. Są jednak profesje podwyższonego ryzyka:

Astma a praca

• Ogrodnicy, architekci zieleni, rolnicy, leśnicy – prace na świeżym powietrzu, związane ze strzyżeniem, koszeniem i zbieraniem traw czy krzewów mogą prowadzić do zaostrzeń choroby u osób uczulonych na pyłki i zarodniki pleśni.

• Kwiaciarze – narażeni są na działanie pyłków oraz mogących wpływać drażniąco na układ oddechowy silnych zapachów.

• Weterynarze, pracownicy schronisk dla zwierząt, ZOO itp. – praca ze zwierzętami łączy się ze stałym kontaktem z silnie uczulającą sierścią (która oddziałuje na chorego nie tylko przez dotyk – alergeny unoszą się w powietrzu oraz osadzają się na sprzętach, meblach itp.).

• Fryzjerzy, kosmetyczki i pracownicy salonów spa – praca w salonach kosmetycznych i fryzjerskich związana jest z ekspozycją na działanie drażniących substancji chemicznych i perfumowanych oraz oparów różnych specyfików.

• Stolarze i pracownicy przemysłu meblowego – praca w tym zawodzie łączy się z narażeniem na działanie pyłków i zarodników pleśni, kurzu, oparów chemicznych z materiałów konserwujących, a przede wszystkim niekorzystnie działającego na układ oddechowy pyłu drzewnego.

• Personel sprzątający, bibliotekarze, archiwiści – to zajęcia związane z częstym kontaktem z kurzem, pleśnią i roztoczami. Personel sprzątający ma dodatkowo kontakt z działającymi drażniąco chemicznymi środkami czystości.

• Pracownicy ekip budowlanych, remontowych i renowacyjnych – są to profesje związane z pracą w kurzu, pyle oraz oparach substancji chemicznych (np. farb, lakierów). Dodatkowo w przypadku prac w starym budownictwie istnieje też ryzyko kontaktu z roztoczami i zarodnikami pleśni.

• Uwaga na zawody związane z ekspozycją na silnie drażniące substancje chemiczne – lakiernicy samochodowi, pracownicy fabryk mebli i obuwia, galwanizerzy, pracownicy przemysłu tekstylnego, mechanicy samochodowi, pracownicy przemysłu gumowego, garbarze.

• Trenerzy fitness – to forma aktywności zawodowej niezalecana dla osób cierpiących na astmę, u których objawy zaostrzają się pod wpływem wysiłku fizycznego.

• Piekarze, cukiernicy – zajęcie to jest wykluczone dla osób uczulonych na mąkę.

Trzeba również pamiętać, że u osób z chorymi drogami oddechowymi i ze skłonnością do alergii istnieje zawsze podwyższone ryzyko uczulenia się na nowy alergen, który wcześniej nie działał drażniąco – szczególnie w sytuacji, w której chory jest narażony na jego działanie przez dłuższy czas. Wszelkie wątpliwości związane z bezpieczeństwem wyboru określonej aktywności zawodowej warto omówić z lekarzem.

Zobacz: Astma - jak sobie radzić?

Czytaj też: Czy nieodkryta astma może być powodem inwalidztwa?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA