Wychłodzenie organizmu

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Temperatura ciała spadać może z dwóch powodów: albo przez wadliwie działający system jej regulacji albo zbyt szybkie chłodzenie organizmu. Bezwzględne minimum temperatury ciała człowieka to 35 °C

Spis treści

Temperatura jest utrzymywana przez termoregulacyjne zdolności ciała. Utrzymywanie tej temperatury jest wspomagane przez odpowiednie ubranie. Dreszcze to pierwszy objaw wychłodzenia. To ruch, który ma spowodować wydzielanie dodatkowego ciepła. Ze spadkiem temperatury opadają też siły. Jeżeli dreszcze ustają, sytuacja staje się coraz poważniejsza. Wychłodzenie ciała wpływa na zdolność oceny sytuacji. Trudno jest stwierdzić, w którym momencie tracimy orientację. Aby uniknąć wychłodzenia należy zadbać o odpowiednie ubranie, które zapewni nam dobre podtrzymywanie ciepłoty ciała.

Zobacz: Zimowa ochrona skóry

Wyróżniamy trzy stopnie wychłodzenia:

1.    Objawami są dreszcze i drżeniem mięśni. Poszkodowany może cierpieć na zawroty głowy oraz być zdezorientowany. Temperatura ciała spada do 35 C.
2.    Stadium wyczerpania - temperatura ciała wynosi od 34 C do 30 C, poszkodowany jest zdezorientowany, jego ciało jest sztywne.
3.    Stadium bezwładności – objawem jest utrata przytomności. Temperatura ciała spada poniżej 30 C.

Najczęstszym nstępstwem spadku temperatury ciała do 24 C jest śmierć.


Czytaj: 5 błędów, przez które zimą nabawisz się choroby

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam