Wygląd zewnętrzny a predyspozycje do zawału

Osoby, które wyglądają młodo jak na swój wiek, są mniej zagrożone chorobami serca.

Jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze, wygląd twarzy może zdradzać zwiększone ryzyko ataku serca. Ich zdaniem, zawałem znacznie bardziej zagrożone są osoby, których wiek biologiczny (realny wskaźnik kondycji organizmu) różni się od faktycznej daty urodzenia, czyli tzw. wieku metrykalnego. Do takich wniosków doprowadziły badaczy wieloletnie obserwacje (prowadzone od 1976 r.), którym w sumie poddano 11 tys. osób - w momencie ich rozpoczęcia byli w wieku co najmniej 40 lat.

Czytaj: Kiedy dochodzi do zawału?

Objawy choroby wieńcowej

Okazało się, że na przestrzeni 35 lat, u 3,4 tys. z badanych rozwinęła się choroba wieńcowa, zaś u 1,7 tys. doszło do zawału serca. Zdaniem specjalistów najbardziej zagrożone chorobami serca są osoby z czterema oznakami starzenia się, za które uważa się: przerzedzenie włosów na skroniach, żółte kępki na powiekach, marszczenie się małżowiny usznej oraz łysienie na czubku głowy. U ludzi z powyższymi oznakami starzenia ryzyko zawału rosło aż o 57 proc. Dlaczego akurat cztery powyższe zmiany w wyglądzie mogą wskazywać na zwiększone ryzyko chorób serca? Otóż żółte kępki na powiekach mogą, choć nie zawsze, wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu we krwi, zaś łysienie u mężczyzn wiąże się z podwyższonym poziomem testosteronu, który zwiększa ryzyko zawału.

Podsumowując badania, dr Anne Tybjaerg-Hansen przyznała, że ryzyko chorób serca rosło z każdym objawem starzenia się, niezależnie od wieku i płci czy uwarunkowań genetycznych. Przeprowadzone badania mogą być sugestią dla pacjentów, by baczniej przyglądali się swojej twarzy, ponieważ im wcześniej niepokojące zmiany zostaną zauważone, tym większe szanse na skuteczne zredukowanie ryzyka zawału. Duńscy badacze dodają jednak, że wyłączna obserwacja własnej twarzy nie wystarczy, by uchronić się przed zawałem, i konieczna jest regularna kontrola nadciśnienia i poziomu cholesterolu we krwi.

Źródło: PAP

Czytaj też: Zawał serca – jak przygotować się do rozmowy z lekarzem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA