Wyjeżdżasz w tropiki? Uważaj na gorączkę Denga

Gorączka Denga to choroba wywoływana przez wirusy. Zarazić się nią można, podróżując po obszarach południowo-wschodniej Azji, a także po Karaibach i innych wyspach Pacyfiku.

Spis treści

Chorobę przenoszą komary z rodzaju Aedes. Osoba chora nie zaraża, ponieważ gorączka Denga nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Co to jest gorączka Denga

Gorączka Denga objawia się zespołem grypopodobnym, a więc wysoką gorączką (która po początkowym spadku ponownie szybko narasta), złym samopoczuciem, bólem głowy, silnymi bólami mięśniowo-kostnymi (określanymi jako „łamanie w kościach”) i brakiem łaknienia. Objawom tym towarzyszy plamisto-grudkowa wysypka, ustępująca po 2-3 dniach. Może też dojść do uszkodzenia  wątroby i wystąpienia żółtaczki. Choroba zwykle trwa około tygodnia i podobnie jak grypa– ustępuje sama. Dużo rzadziej występuje postać krwotoczna choroby. Wtedy stan chorego zaczyna szybko się pogarszać.  Spada ciśnienie tętnicze, może dojść do rozwoju zaburzeń krzepnięcia, utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach wstrząsu i zgonu.

Czytaj także: Bezwzględne riketsjozy

Leczenie

Podobnie jak w przypadku grypy i innych schorzeń wywoływanych przez wirusy, nie ma leczenia przyczynowego. W zależności od stanu chorego leczy się jedynie objawy choroby, a więc podaje leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe itd. W zapobieganiu chorobie najważniejsza jest ochrona przed ugryzieniami komarów, a więc stosowanie środków odstraszających owady (tzw. repelentów), unikanie miejsc zacienionych, chronienie ciała przez odzież, a nocą – stosowanie moskitier.

Czytaj także: Profilaktyka malaryczna – pytania i odpowiedzi

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!