Dla Ciebie, na zdrowie!

Wykorzystanie owadów w leczeniu

Choć bywają niebezpieczne lub natrętne, to zarazem są pięknymi i doskonale dostosowanymi do życia, najliczniejszymi stworzenia na Ziemi. Ich mikroświat zachwyca, a właściwości lecznicze zadziwiają.
Spis treści

Reklama

Historia

Owady w lecznictwie znane jest nie od dziś. Larwy much czy pijawki wykorzystywane były już w starożytności. Zbawiennych właściwości doszukiwano się także w zjadaniu owadów, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy Azji czy Ameryki Południowej. Dziś chętnie wraca się do tych metod leczenia, udowadniając, że medycyna naturalna wciąż ma coś do powiedzenia w kwestiach zdrowia człowieka.

Reklama

Owady wykorzystywane w lecznictwie

Pszczoły

Jednym z ważniejszych materiałów biologicznych, wykorzystywanych w lecznictwie jest propolis, czyli kit pszczeli. To substancja powstała z żywicy zbieranej przez pszczoły z takich drzew jak brzoza, kasztanowiec, świerk, topola; a zatem roślin, których wartości lecznicze są szeroko znane. Owadom służy do uszczelniania ula.

Niezwykłe właściwości propolisu obejmują działanie bakteriobójcze, dzięki czemu znajduje wykorzystanie w farmakologii. Przyspiesza gojenie się ran oraz oparzeń. Produkuje się z niego syropy, które pomagają przy przeziębieniu. W szczególnych przypadkach może być stosowany do leczenia chorób układu pokarmowego. Jedyną wadą jest to, że kit pszczeli należy do substancji nietrwałych i po roku traci swe właściwości.

W medycynie niekonwencjonalnej natomiast wykorzystuje się wszelkie pochodzące od pszczół produkty, w tym miód, mleczko pszczele, jad pszczeli oraz pyłek kwiatowy. Leczenie, w którym wykorzystuje się wspomniane produkty nazywa się apiterapią. Jednak korzystne działanie nie zostało dotychczas zatwierdzone przez medycynę.

Pijawki

Leczenie pijawkami, czyli hirudoterapia, jest dość znana, choć wciąż uważana za kontrowersyjną. Traktowana przez długi czas jako element medycyny niekonwencjonalnej, dziś odnajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

W Polsce używa się gatunku pijawki lekarskiej. Terapia wykorzystywana jest przy leczeniu zwyrodnienia stawów, parodontozy, a nawet niepłodności. Szczególnie właściwości doceniane są przy leczeniu niedokrwienia serca oraz nadciśnienia tętniczego - pijawki wydzielają tak zwaną hirudynę, która działa przeciwzakrzepowo.

Czerwie

Leczenie za pomocą larw również uważa się za dość kontrowersyjne. Należy jednak docenić niecodzienną zdolność gojenia i oczyszczania ran. Terapia polega na wprowadzeniu larw w miejsce na ciele, które nie chce się goić. Usuwają martwą tkankę i dezynfekują ranę pacjenta.

Ciekawostka: w 2004 roku na terenie Stanów Zjednoczonych czerwie stały się pierwszym, żywym lekiem dostępnym na receptę, sprzedawanym w aptekach. Leczy się nimi wrzody, odleżyny i oparzenia, a także rany pooperacyjne. Mają tez działanie odkażające. Jednak podobnie jak w przypadku kitu pszczelego, larwy mają bardzo krótki okres przydatności.

Reklama

Nieodkryte właściwości

Wymienione metody leczenia wykorzystywane są przede wszystkim w zachodnim kręgu kulturowym, a zatem Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Jednak w medycynie znane są inne owady. W Chinach na przykład popularnością cieszą się dżdżownice (które mają właściwości przeciwzakrzepowe), ekstrakty ze skolopendry czy skorpiona, morskie ślimaki, a nawet kleszcze i mrówki.

Traktowane są nierzadko jako wyraz kulturowej odmienności. Ale badania na ich leczniczymi właściwościami mogą okazać się na tyle odkrywcze, że w przyszłości pozwoli to na wykorzystanie owadów w leczeniu ludzi na szerszą skalę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Zastaw do aromaterapii
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Mężczyzna sadzi rośliny
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Sauna Infrared wykorzystywana jest do leczenia bólu
Sauna Infrared – przeciwwskazania. Co warto wiedzieć?
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!