Wykryto gen związany z nagłą śmiercią sercową

Wykryto gen związany z nagłą śmiercią sercową
Starszy niż rok
Nowatorskie odkrycie sprzyja zrozumieniu roli obciążeń genetycznych w nagłej śmierci sercowej i może pomóc zidentyfikować pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka.

Firma Medtronic z Dublina, jeden z globalnych liderów w dziedzinie technologii medycznych, ogłosiła niedawno pierwsze wyniki dwóch niezależnych badań, identyfikujących gen związany z zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu serca. Zostały one zaprezentowane podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Londynie. 

Sprawdź: Profilaktyka chorób serca

Światowe badania

W badaniu oceniano markery genetyczne, aby określić, które z nieprawidłowości genowych mogą być związane z niebezpiecznymi zaburzeniami rytmu serca, potencjalnie prowadzącymi do nagłej śmierci sercowej (sudden cardiac death - SCD). Pierwsze badanie, DISCOVERY, zidentyfikowało gen związany z ryzykiem SCD u chorych ze wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD), a drugie badanie, OREGON – SUDS, potwierdziło to odkrycie w populacji ogólnej. „Te odkrycia coraz bardziej zbliżają nas do lepszego poznania i wyjaśnienia całej złożoności problemu nagłej śmierci sercowej i mogą, pewnego dnia, pomóc nam określić, którzy pacjenci są narażeni na to ryzyko" - powiedział dr Sumeet Chugh, zastępca dyrektora Cedars Sinai Heart Institute z Los Angeles.

Zobacz wideo: Kołotania serca - przyczyny

Sprawdź: Bezprzewodowy rozrusznik serca gotowy

Kardiowerter-defibrylator - dzwonek alarmowy i ratownik

Pacjenci z zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu doświadczają nagłego zatrzymania pracy serca, co prowadzi do śmierci, jeśli natychmiast nie zostanie podjęta odpowiednia interwencja. Kardiowerter-defibrylator to małe urządzenie wszczepiane pod skórę w celu ciągłego monitorowania serca. Jeśli wykryje poważne zaburzenia rytmu o charakterze arytmii komorowej, emituje impulsy, aby przywrócić prawidłową pracę serca. „Po raz pierwszy, za pomocą monitoringu ICD został zidentyfikowany gen, a następnie potwierdzono jego związek z nagłą śmiercią sercową w populacji ogólnej” - powiedział profesor Heiner Wieneke, kierownik badania DISCOVERY, które zostało przeprowadzone w 91 ośrodkach europejskich od 2007 do 2011 roku. Badanie OREGON – SUDS zostało przeprowadzone w Portland. Przez ponad 12 lat zbierano szczegółowe informacje o przypadkach nagłego zatrzymania krążenia oraz badano próbki krwi w celu zidentyfikowania genetycznych i biochemicznych markerów ryzyka.

Materiały prasowe

Czytaj: Sztuczne rozruszniki serca. Ponad pół wieku historii!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA