Wyleczy Cię statystyka?

Starszy niż rok
Naukowcy opracowali model statystyczny, który pozwala przewidzieć problemy zdrowotne. Czy zamiast lekarzy będą nas leczyć statystycy?
 

Naukowcy z amerykańskich uczelni zaproponowali model statystyczny do przewidywania problemów zdrowotnych, z jakimi będą się zmagać konkretni chorzy - stwierdza rynekzdrowia.pl Stworzyli algorytm, który wykorzystuje informacje o tym, co przydarzyło się danemu człowiekowi i czego doświadczają inni ludzie z podobną historią medyczną.

Portal rynekmedyczny.pl informuje, że na zespół naukowców z University of Washington wykorzystał dane kilkudziesięciu tysięcy pacjentów w wieku powyżej 40 lat z wieloletnich testów klinicznych leków. Naukowcy znali płeć i pochodzenie etniczne badanych, a także ich historie medyczne.

Dzięki modelowi statystycznemu lekarz zyskuje wgląd w prawdopodobne losy swego podopiecznego. Można więc przypuszczać, że za kilka lat przychodząc do lekarza, ten oprócz medycznych książek wyjmie kalkulator i obliczy jak będzie wyglądać nasze zdrowie. A może to nadinterpretacja?

Czytaj: Jak wygląda leczenie dźwiękiem?

Zobacz: Jak można leczyć za pomocą koloru?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA