Wypadek – jak udzielić pierwszej pomocy?

Polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Unii Europejskiej, czego dowodzi fakt, że wyższa śmiertelność jest tylko w Rumunii, Bułgarii, w Chorwacji i na Litwie. Chociażby z tego względu warto wiedzieć, jak postępować i jak udzielać pierwszej pomocy w razie wypadku.
Odszkodowanie za wypadek

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Nie tylko relatywnie wysokie prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego, ale również uchwalone w Polsce prawo powoduje, że w razie wypadku należy udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Uchylając się od tego obowiązku, można się narazić na odpowiedzialność karną. Jednak to nie konsekwencje prawne, lecz zwykły, ludzki odruch powinien kierować osobą, która może udzielić wsparcia poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. O czym w takim razie należy pamiętać?

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Zanim przejdzie się do jakichkolwiek działań mających na celu zapewnienie pomocy potrzebującym, należy mieć pewność, że miejsce zdarzenia jest odpowiednio zabezpieczone. Zastosowanie trójkąta ostrzegawczego i świateł awaryjnych, usunięcie niebezpiecznych elementów z drogi, szybka ocena sytuacji – to pierwsze kroki, które powinno się podjąć. Trzeba ocenić stan zdrowia poszkodowanych i zorientować się, czy w pobliżu nie ma innych ludzi mogących zapewnić pomoc w akcji.

Jeżeli wiadomo, że będzie potrzebna pomoc ratowników, z zawiadomieniem odpowiednich służb nie można zwlekać ani chwili. Równie istotne jest zabezpieczenie własnego auta, tak aby nie było zaparkowane na jezdni i nie stwarzało zagrożenia. Nie można zapominać o zaciągnięciu hamulca ręcznego i wyłączeniu silnika. Jeśli warunki na to pozwalają, silnik powinno się wyłączyć także w innych samochodach, które brały udział w wypadku.

Niesienie ratunku

Jeżeli ktoś wymaga natychmiastowej pomocy, np. z uwagi na możliwość utonięcia, spadnięcia z dużej wysokości czy spłonięcia, w miarę możliwości najpierw trzeba ratować życie tej osobie. Dotyczy to również poszkodowanych niereagujących na bodźce, w przypadku których niezbędna może być resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Powinno się sprawdzić także drożność dróg oddechowych uczestników wypadku, ponieważ zadławienie się krwią czy wymiocinami może doprowadzić do zgonu.

Decyzja o przemieszczeniu poszkodowanego z miejsca na miejsca powinna być podjęta wyłącznie w ostateczności, gdy zaniechanie tego działania może skończyć się śmiercią. W przeciwnym razie lepiej poczekać do przyjazdu ekipy ratunkowej, gdyż przenoszenie poszkodowanych może doprowadzić do jeszcze większych obrażeń. Przed przyjazdem medyków należy zadbać o zabezpieczenie uczestników zdarzenia przed wychłodzeniem, np. poprzez założenie na nich koców albo przykrycie własną odzieżą lub innym materiałem.

Dysponując dobrze wyposażoną apteczką i niezbędnymi umiejętnościami, które na to pozwalają, osobom rannym warto opatrzyć obrażenia. Również w tym przypadku konieczna jest wyjątkowa ostrożność, tak aby skutki pomocy nie były gorsze od jej zaniechania. Nie można wykonywać żadnych nagłych ruchów, należy natomiast skupić się na zatamowaniu krwawienia czy usztywnieniu złamania.

Reklama

Kwestia odpowiedzialności

Warto pamiętać, że za szkody i obrażenia powstałe w rezultacie wypadku drogowego odpowiada sprawca. Odszkodowania dla osób poszkodowanych są wypłacane m.in. ze składek, które opłaca on w ramach wykupionej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli sprawca jej nie posiada, poszkodowani mają prawo domagać się rekompensaty bezpośrednio od niego. Aby znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę OC, warto sprawdzić internetową porównywarkę ubezpieczeniową, która jest dostępna pod adresem porownywarki-ubezpieczen.pl.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!