Wysiłkowe nietrzymanie moczu: czy trzeba rezygnować ze sportu?

Starszy niż rok
Może się pojawić podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy ćwiczeń fizycznych – wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęstszy rodzaj inkontynencji u kobiet. Radykalnie wpływa na jakość życia, negatywnie odbija się na kontaktach społecznych i powoduje wiele ograniczeń. Czy zawsze oznacza konieczność rezygnacji z wysiłku fizycznego?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) powoduje zazwyczaj jego niewielki mimowolny wyciek, choć czasem jednorazowo oddana ciecz ma objętość nawet kilku łyżek stołowych. U kobiet inkontynencja jest zwykle spowodowana zwiotczeniem ścian pochwy oraz osłabieniem mięśni dna miednicy. Najczęściej występuje po porodzie oraz w okresie menopauzy, ale może dotknąć osoby w każdym wieku. W którymś momencie życia co czwarta kobieta boryka się z problemem nietrzymania moczu. Prawie połowa z nich doświadcza go podczas uprawiania sportu. Wysiłek fizyczny zwiększa nacisk na pęcherz i mięśnie dna miednicy, które nie mogą wystarczająco zacisnąć się, aby powstrzymać upływ moczu. Efektem jest jego niekontrolowane oddawanie.

Zobacz też: Nietrzymanie moczu – czym jest i jakie są tego przyczyny?

Czasami, by uprawianie sportu było w ogóle możliwe, niezbędne są pieluchomajtki dla dorosłych

Należy unikać sportów, które wymagają schylania się i dźwigania ciężkich przedmiotów. Jednak istnieją ćwiczenia, które nie tylko nie zaszkodzą, ale pomogą poprzez wzmocnienie dna miednicy. Należą do nich: unoszenie nóg lub bioder w różnych pozycjach leżących oraz gimnastyka z wykorzystaniem piłek ortopedycznych. Co więcej, ruch pozwala kontrolować masę ciała, która również ma znaczenie w leczeniu WNM. Czasami, aby ćwiczenia w ogóle były możliwe, konieczne jest zastosowanie ochrony, takiej jak podkłady oraz tak zwane pampersy dla dorosłych o anatomicznym kształcie. Na przykład pieluchomajtki Tena są bardzo chłonne i dyskretne dzięki wkładom absorbującym wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Wymagają wymiany nie częściej niż co kilka godzin.

Jeden zabieg laserowy wystarczy, by przywrócić poczucie komfortu

Pieluchomajtki pomagają zachować codzienną higienę, ale WNM u kobiet może być również leczone przez mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi chirurgii plastycznej, na przykład laserowe obkurczenie pochwy. Powoduje zwiększenie liczby włókien kolagenowych w skórze odpowiedzialnych za sprężystość jej ścian. W jego efekcie następuje wzmocnienie mięśni dna miednicy, a cewka moczowa zaczyna działać prawidłowo. Jeden zabieg wystarczy, by przywrócić poczucie komfortu, a jego rezultaty utrzymują się przez lata.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA