Wyznania pielęgniarki: czego żałują ludzie na łożu śmierci

Podeszły wiek i zbliżający się koniec życia skłania ludzi do podsumowań. Zastanawiają się, czy godnie przeżyli swoje życie, czy wypełnili wszystkie zobowiązania i czy osiągnęli to o czym marzyli.
Spis treści

Pielęgniarka pracująca w domu spokojnej starości często dla jego pensjonariuszy jest ostatnim spowiednikiem. To ona wysłuchuje ich zwierzeń i jest świadkiem tego życiowego sprawozdania.

Oto 5 rzeczy, których ludzie czujący nadchodzący kres żałują najbardziej:

1. Żałuję, że byłem taki uległy. Ludzie, zwykle aby zdobyć sympatię innych, udają kogoś innego niż są w rzeczywistości. Presja bycia lubianym i akceptowanym jest silniejsza niż komfort bycia sobą, nawet jeśli nie wszyscy by to akceptowali. Pamiętaj: szanuj siebie i bądź sobą, niezależnie od tego czy wszystkim to się spodoba.

2. Żałuję, że pracowałem tak długo. Współczesna cywilizacja, rozwój i pogoń za karierą spowodowały, że straciliśmy balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Dla kariery, większej pensji czy lepszego samochodu poświęcamy życie rodzinne, czas dla znajomych czy na realizację własnych pasji. U schyłku życia okazuje się, że straciliśmy to co najcenniejsze – miłość, rodzinę i przyjaciół. Czy naprawdę kariera jest tego warta?

Czytaj też: Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?

3. Żałuję, że zabrakło mi odwagi. Przełamywanie własnych lęków i słabości często wymaga dużej odwagi. Czasami dla „świętego spokoju” odpuszczamy sobie walkę z nimi, poddajemy się lub udajemy, że nie istnieją. W ten sposób przez brak odwagi możemy stracić to, co najcenniejsze, jak chociażby miłość drugiej osoby. Ludzie będący u kresu życia żałują właśnie tego, że nie mieli odwagi powiedzieć lub zrobić czegoś co było ważne. Przełam swój strach i staw mu czoła, być może diametralnie odmieni to twoje życie. 

4. Żałuję, że zaniedbałem przyjaciół. To smutne, jeśli na koniec życia okazuje się, że poza rodziną nie mamy przyjaciół. W ciągłym pędzie dnia codziennego tracimy z oczu wartościowe osoby, które kiedyś były nam bardzo bliskie. Jeśli zdarza ci się zaniedbywać rodzinę, łatwiej jest nadrobić te relacje, bo codziennie wracasz do domu i masz szansę je naprawić. Jeśli stracisz z oczu najlepszego przyjaciela, wasze drogi mogą się rozejść tak daleko, że już go nigdy nie odnajdziesz i tego właśnie będziesz żałował.

5. Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwym człowiekiem. Bycie szczęśliwym to wybór. To jest twoje życie i to są twoje wybory. O tym jak będziesz postrzegał świat i czy twoja szklanka będzie do połowy pełna czy do połowy pusta decydujesz sam. Dlatego proponujemy – wybierz bycie szczęśliwym już dziś.

Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama