Wzrok noworodka w pierwszych tygodniach życia. Kilkumiesięczne dziecko u lekarza okulisty

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka jego wzrok rozwija się w bardzo szybkim tempie. Kompleksowe badanie wzroku wraz z diagnozą ortoptyczną można przeprowadzić u kilkumiesięcznego dziecka, a nawet noworodka (w 1., 2. miesiącu życia).
Wzrok noworodka

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Najlepiej udać się do placówki, która dysponuje gabinetem okulistycznym i ortoptycznym (Fundacja Zobaczyć Jutro).

Po około 5 tygodniach życia od narodzin wzrasta ostrość widzenia - to przełomowy moment w rozwoju wzroku u niemowlęcia. Zaczyna skupiać wzrok na przedmiotach i obiektach znajdujących się w promieniu do 1 metra. Oznacza to, że wzrok staje się bardziej podatny na stymulację, a dziecko reaguje na otoczenie z większym ożywieniem niż dotychczas miało to miejsce.  Z miesiąca na miesiąc aparat wzrokowy staje się coraz bardziej zaawansowany w swoim działaniu, aby w 7.- 8. roku być w pełni funkcjonalnym i rozwiniętym narządem.

Jak widzi niemowlę w pierwszych dniach życia?

To wydaje się niewiarygodne, ale obraz na siatkówce jest po prostu odwrócony i maluch widzi świat wywrócony do góry nogami. To za sprawą budowy oka, do której mózg musi się po prostu zaadaptować. Nasz mózg przy pomocy soczewki oka bardzo szybko uczy się prawidłowego ułożenia obiektów, po czym odwraca obraz. Oko po paru dniach będzie już potrafiło zinterpretować obraz i będzie automatycznie go „odwracać”.

Często rodzice są zaniepokojeni, że ich pociecha ma zaczerwienione białka. Zupełnie niepotrzebnie się zamartwiają, ponieważ podrażnienie oczu po porodzie jest spowodowane wysiłkiem, jaki mu towarzyszył. Z kolei nabrzmiałe powieki, nieco spuchnięte i liczne fałdki skórne w kącikach oczu mają za zadanie chronić oczy przed zbyt nadmiernym oświetleniem (stanowią naturalną barierę ochronną w zetknięciu z oświetleniem). Wszystko po to, aby wzrok stopniowo przyzwyczajał się do światła naturalnego i sztucznego (niekiedy bardzo rażącego i nieprzyjaznego dla oczu), które nie występowało w macicy.

Mamy również do czynienia z pozornym u niemowlęcia, wywołanym przez silnie wyodrębnione wewnętrzne fałdy skóry w kącikach oczu. Po kilku tygodniach owe fałdy cofają się i zez ustępuje.

Świat oczami tygodniowego dziecka

Tygodniowe dziecko cechuje widzenie peryferyjne, czyli widzi lepiej to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia niż to, co jest w centrum (naprzeciwko niego). Nadal jednak ostrość widzenia jest u niego 30 razy gorsza niż u osoby dorosłej. Zwraca uwagę na wszystko to, co rusza się powoli. Przedmioty, które znajdują się zbyt blisko siebie, zlewają się dziecku w jeden obraz. Niemniej jednak potrafi odróżnić dwa przedmioty, jeśli są oddalone od siebie. Jego uwagę przykują kontrastowe zestawienia, duże wzory, jaskrawe kolory, wyraźne kontury. Tak małe dziecko nie jest w stanie spostrzec wszystkich kolorów i zdecydowanie lepiej dostrzega kolor zielony, czy czerwony.

Zamyka oczka, gdy jest narażone na silne światło. Noworodki zdecydowanie wolą przebywać w pomieszczeniach, gdzie panuje lekki półmrok, światło jest ciepłe i przyjemne w odbiorze. Potrafią skupić wzrok na obiektach, które są w odległości 20 – 80 centymetrów od nich. Pomimo tego świat takiego oseska jest „płaski”, dwuwymiarowy, ponieważ jego ośrodki w mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu nie wykształciły jeszcze zdolności postrzegania głębi. Dobrą informacją dla rodziców i rodziny jest to, że takie maleństwo lubi przyglądać się ludzkim twarzom, a nie przedmiotom. Najchętniej patrzy na oczy, ponieważ nimi poruszamy.

Wyobraźcie sobie, że patrzycie na świat przez grubą, pokrytą lekkim szronem szybę – tak mniej więcej wygląda otoczenie widziane oczami 7. dniowego dziecka. Jakby był spowity mgłą. Zaś wszystko to, co znajduje się dalej jego pola widzenia, przybiera postać rozmazanych plam. 

Reklama

Prawidłowa praca źrenic i odruch rogówkowy 

W ciągu pół roku od narodzin dziecka należy poddać kontroli jego wzrok. Apelujemy do rodziców, aby od pierwszej chwili narodzin obserwowali oczy swojego dziecka. Na co należy zwracać uwagę? Na reakcję źrenic na światłoczy prawidłowo reagują tj. zwężają się, gdy oświetlenie jest silniejsze i rozszerzają w warunkach umiarkowanego światła i w półmroku. Dodatkowo należy upewnić się, że występuje tzw. odruch rogówkowy (reakcja oka na dotyk, objawiająca się zamknięciem powiek).

Zalecamy poddać kontroli wzrok noworodka (poniżej 1. roku życia) - w Fundacji Zobaczyć Jutro u tak małych dzieci wykonywane jest kontrolne badanie okulistyczne przez lekarza okulistę i diagnoza ortoptyczna przez dyplomowanego ortoptystę (rezerwacji wizyty możesz dokonać pod numerem tel. 22 266 09 95).

Badanie wzroku u noworodka

Warto wiedzieć, że nie wszystkie gabinety zajmujące się diagnostyką chorób oczu itd., dysponują sprzętem, który umożliwia przebadanie tak małych dzieci – kilkutygodniowych, czy kilkumiesięcznych. Takich placówek jest nie wiele, ale to nie oznacza, że nie należy skontrolować wzroku swojego noworodka. Na pierwszą wizytę należy zabrać niemowlę w pierwszych miesiącach życia. Ważne, aby gabinet był położony w lokalizacji, do której jest łatwy dojazd komunikacyjny – aby nie narażać dziecka na stres. W wyjątkowej sytuacji, gdy nie ma możliwości uniknięcia dojazdu (np. z innego miasta), warto dobrze przygotować się do podróży i transportować dziecko w specjalnym siedzeniu samochodowym bądź zabezpieczonym nosidełku.

Urządzeniem (a bardziej precyzyjnie ujmując: aparatem), które umożliwia wykrycie wad wzroku u niemowlaków, jest autorefraktometr z keratometrem. Dzięki niemu można przebadać okulistycznie noworodki (badanie wzroku u niemowlaka). Takim specjalistycznym aparatem do diagnostyki wzroku u dzieci poniżej 1. roku życia dysponuje m.in. Fundacja Zobaczyć Jutro zlokalizowana w Warszawie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->