Dla Ciebie, na zdrowie!

Zabawki dla 3 latka - jakie wybrać? Jaki rodzaj?

Jakie zabawki dla 3 latka wybrać? Maluch w takim wieku ma z reguły za sobą już słynny “bunt dwulatka”. Na tym etapie dziecko potrafi już spokojnie dzielić się z rówieśnikami oraz wspólnie z nimi bawić. Chętnie pożycza swoje zabawki i wchodzi w interakcje z innymi.
Trzyletnia dziewczynka bawi się zabawkową kuchnią
Źródło:123RF
Spis treści

Wybór odpowiedniej zabawki powinien być więc dostosowany do poziomu jego rozwoju, które na tym etapie potrafi już znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Warto wykorzystać to do wsparcia jego edukacji, której w najbliższym czasie będzie coraz więcej. 

Reklama

Najlepsze zabawki dla 3 latka

Jakie zabawki wybrać dla 3 letniej dziewczynki, a jakie dla 3 letniego chłopca? Koordynacja trzylatka jest już na bardzo zadowalającym poziomie, jednak wymaga jeszcze doskonalenia, dlatego bardzo dobrym wyborem będą zabawki wspomagające jego ruchy, motorykę oraz wymagające ruchu fizycznego tak jak skakanie, kucanie, łapanie i tym podobne. 

Do takich można zaliczyć piłki o różnych rodzajach:

  • szmaciane- takimi piłeczkami można bawić się nawet późnym wieczorem czy podczas, gdy młodsze rodzeństwo śpi, a nawet w miejscach publicznych, gdzie trzeba zachować ciszę. Są lekkie i miękkie więc nie wyrządzą krzywdy ani dziecku ani otoczeniu,
  • sensoryczne- których główną zaletą są specjalne struktury z wypustkami, bądź inne elementy, które działają na czucie i wyobraźnię malca. Taka piłeczka jest również bardziej przyczepna, więc małemu dziecku będzie łatwiej ją łapać i podrzucać,
  • gumowe- są miękkie i elastyczne i nie wymagają dużej siły, by piłka odbijała się z łatwością od różnych przedmiotów. 

Atrakcyjną alternatywą dla dziecka będzie również fontanna powietrzna z piłeczkami, która działa na zasadzie wtłaczania powietrza do tunelu, w którym znajdują się kolorowe piłeczki i pod jego wpływem wyskakują w specjalny zakręcany tor, po to by znów wpaść do środka. 

Kolejną rzeczą wspomagającą motorykę i koordynację ruchową będą duże piankowe puzzle, które jednocześnie mogą tworzyć miękką powierzchnie do zabawy na podłodze. Takie puzzle można zabierać ze sobą na wakacje i rozkładać na plaży czy chodniku a także budować z nich ścieżki w domu czy na trawie pod blokiem lub w domowym ogródku. Puzzle mogą mieć różne kolory, by malec mógł łączyć je ze sobą na tej podstawie oraz cyfry, dzięki czemu może nauczyć się liczyć pierwsze cyfry. Takie puzzle to niezwykle praktyczna rzecz, która może dziecku posłużyć kilka lat, na której potem może bawić się również w klasy, a także składać je na kształt igloo. 

Reklama

Kreatywne zabawki dla 3 latka

By pobudzić kreatywność 3 latka, warto wybrać odpowiednie zabawki, które zainteresują go i sprawią, że będzie się on uczył myśleć w nowy sposób poprzez zabawę. To właśnie podczas nauki nowych rzeczy w mózgu dziecka będą tworzyć się nowe połączenia nerwowe, tak ważne później przy myśleniu czy powstawaniu pomysłów. Jedną z najbardziej znanych kreatywnych zabawek wspomagających rozwój dziecka jest sorter, czyli pudełeczko o różnych kształtach z dziurkami o różnych kształtach w które można dopasowywać klocki o takich samych. 
Dziecko może wrzucać do sortera klocki ze względu na kształt ale też kolor. Ważne przy wyborze sortera jest to, by nie miał zbyt małych elementów lub elementów o ostrych krawędziach ale także to, by nie był zbyt kolorowy czy malowany, tak by nie odwrócił uwagi dziecka od skupienia się na kolorach i kształtach. W taką zabawkę warto zainwestować, gdyż może towarzyszyć dziecku nawet do 5 roku życia. Kiedy dziecko pozna już podstawowe funkcje tej zabawki, może zacząć wymyślać kreatywne zabawy na osobne części klocków, na przykład budując z nich różne budowle, a sorter wykorzystać do przechowywania innych coraz mniejszych elementów na które będą pozwalali mu rodzice. 

Kolejną wartą uwagi zabawką wspomagającą kreatywność dziecka są tablice magnetyczne. Wyglądają jak składane książki, które otwiera się jak laptop. Górna część to tablica magnetyczna, a dolna to “szufladka” na magnesy o różnych kształtach. W ten sposób dziecko może przyklejać na tablicę dowolne elementy tworząc przy tym swój obrazek. Może w dowolny sposób układać obok siebie zwierzęta czy kwiatki, by na podstawie tego tworzyć mini historie do opowiadania. Dodatkowo na większości tablic można również rysować dołączonymi do zestawu kredkami. Dla 3 letniego dziecka warto wybrać taką najprostszą składającą się z kilku elementów, choć z zabawki ucieszy się najbardziej malec, który skończył 2,5 roku i który potrafi swoją uwagę skupić na dłużej przy robieniu jednej rzeczy. 

Następną zabawką, którą warto kupić trzyletniemu dziecku jest tablica do rysowania. Może ona być formie:

  • drewnianej tablicy na nóżkach, 
  • znikopisu - czyli magicznej magnetycznej tablicy, po której maluch może rysować specjalnym rysikiem i zmazywać rysunki za pomocą specjalnego suwaka zamontowanego pod powierzchnią tablicy, rozrzucają opiłki żelaza, które pod naciskiem pisaka układają się w rysowany kształt,
  • tablica z papierowymi kartkami - po której dziecko może rysować kredkami, mazakami czy specjalnymi długopisami. 

Reklama

Edukacyjne zabawki dla 3 latka

Dziecko na tym etapie uwielbia już słuchać opowieści. Potrafi analizować sytuacje, które go spotykają i przekładać je na swoje historie. Działa to również w drugą stronę, trzylatek w tym czasie niezwykle potrzebuje uwagi rodziców i zapewnienia, że jest kochane i chronione. Do zabawy zaspokajającej dziecku poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie edukację, idealne będą więc książeczki. 

Nie od dziś wiadomo, że czytanie dzieciom ma wiele zalet. Między innymi:

  • budują więzi - dziecko nawiązuje jeszcze bliższą część z rodzicem. Dostaje podczas tego także poczucie, że jest kochane, że zasługuje na uwagę mamy czy taty. Poczucie akceptacji i bliskości jest niezwykle ważne, bez względu na wiek pociechy,
  • uczą zachowań społecznych - zawarte w książeczkach historie pokazują dziecku świat i pozwalają na naukę określonych zachowań. Dlatego warto wybierać te z mądrymi morałami, które pomogą zapamiętywać dobre mechanizmy, 
  • wspomaga wyobraźnię,
  • uczy asertywności - kiedy dziecko we wczesnych etapach pozna mechanizmy zachowań i będzie mogło wyrobić sobie własną opinie na dany temat, w przyszłości łatwiej mu będzie podejmować samodzielne decyzje, nie czekając na interpretację kogoś z zewnątrz.

Jeśli chodzi o wybór książki, pole do manewru jest bardzo szerokie. Na rynku wiele jest książek. Od tych na miękkich sensorycznych kartkach, po te na tekturowych stronach. Przy wyborze książeczki, warto udać się z trzylatkiem do księgarni, by samo mogło wybrać książeczkę, która go zaciekawi. Będzie miało wtedy również poczucie, że od początku jego zdanie było brane pod uwagę. 

Przeczytaj także: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt
Dziecko na macie sensorycznej
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Śpiący niemowlak na materacu
Podobne artykuły
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!