Dla Ciebie, na zdrowie!

Zabawki do kąpieli dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Dla dzieci kąpiel sama w sobie nie zawsze jest przyjemnością, ale odpowiednie zabawki do kąpieli dla dzieci mogą ją znacznie uatrakcyjnić. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich wyborze? Najważniejsze, by były bezpieczne i skutecznie umilały mycie, odwracając uwagę malucha od wody dostającej się do uszu czy szczypiącego w oczy szamponu.
Dziecko bawi się zabawkami w kąpieli
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Zabawki do kąpieli dla niemowląt

Dla niektórych dzieci i niemowląt kąpiel to czysta przyjemność, działa na nie odprężająco, pomaga się wyciszyć. Co jednak, jeśli zabiegi w kąpieli są dla malucha przykre i powodują rozdrażnienie? Pomocne mogą okazać się odpowiednie zabawki do kąpieli, dobrane do indywidualnych potrzeb oraz wieku.

Dla niemowlątsprawdzą się wszelkie zabawki gumowe pływające po wodzie: łódeczki, kaczuszki itp. Nie powinny być zbyt duże, po pierwsze dlatego, by maluch nie miał problemu z chwytaniem ich w dłonie, po drugie – by swobodnie zmieściły się do małej wanienki. Najlepiej, gdy są kolorowe, wówczas skutecznie odwracają uwagę dziecka od wykonywanych przez rodzica zabiegów. Kupując zabawki do kąpieli dla najmłodszych, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z czego są wykonane i czy posiadają wymagane atesty – skóra niemowląt ma bardzo delikatną strukturę i jest wyjątkowo podatna na wszelkie podrażnienia i alergie. Przy wyborze gumowych zabawek dla rocznego lub młodszego dziecka należy zwrócić uwagę, by nie miały one żadnych dziurek czy innych otworów – woda nie wpada wtedy do ich wnętrza, dzięki czemu można ustrzec maluszka przed niekontrolowanym chlapaniem i dostaniem się wody do oczu czy uszu.

Do małych wanienek przeznaczonych do pierwszych kąpieli polecane są również specjalne maty antypoślizgowe z przyssawkami do mocowania w dnie – nie tylko zwiększają bezpieczeństwo maluszka, ale także przykuwają jego uwagę barwnymi wzorami i ciekawą fakturą.

Reklama

Zabawki do kąpieli dla 2 – 3-latków

Małe dzieci (w wieku około dwóch czy trzech lat) zainteresują bardziej interaktywne zabawki. Dla większości nadal sprawdzą się pewnie pływające zwierzątka czy łódki, ale można też spróbować zabawy z nakręcanymi gadżetami, które same pływają po powierzchni. 

Dla rocznego lub starszego dziecka ważne jest, by zabawka nie tyle odwracała jego uwagę od wody, co z nią oswajała. Taką funkcję pełnią gumowe zabawki z dziurkami i innymi otworami, przez które można psikać wodą na różne partie ciała. W tym czasie bardzo ważne jest, by dziecko przestało bać się mycia głowy i związanego z nim dostawania się wody do oczu i uszu. Znacznie ułatwi to rytuał kąpielii dziecku i rodzicom, a także przygotuje malucha do późniejszej nauki pływania.

Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowaną formę i kształt może mieć zabawka. Rynek oferuje np. rozmaite gumowe książeczki do kąpieli, które można oglądać w wannie lub pod prysznicem.

Reklama

Zabawki do kąpieli dla 4 – 5-latków

Dla większych dzieci zaleca się zabawki kontynuujące proces oswajania z wodą, ale też wprowadzające pierwsze elementy edukacyjne, np. pokazujące, w jaki sposób działają na wodę różne siły (siła grawitacji, siła odśrodkowa itd.). W sklepach dostępne są różne stoliki do kąpieli w wannie, zaopatrzone w kołowrotki, lejki, pompki. Stymulują one rozwój manualny dziecka i pokazują proste zasady fizyki z wykorzystaniem powietrza i wody. Dzieci w tym wieku mają lepiej rozwiniętą koordynację ruchową i sprawniej posługują się różnymi przedmiotami, dlatego zabawki dla nich przeznaczone mogą mieć już bardziej kanciaste kształty i być wykonane z twardszych materiałów. 

Dla dzieci potrafiących rysować sprawdzą się kredki do kąpieli. Można nimi rysować różne wzory na skórze, pisać literki. Często sprzedawane są w zestawie z delikatną gąbką, którą na koniec można zmyć to, co zostało narysowane.

Reklama

Akcesoria do kąpieli

Miła i atrakcyjna kąpiel dziecka to nie tylko gumowe i pływające zabawki. W sklepach dostępne są również rozmaite akcesoria do kąpieli dla dzieci, które maluchom umilą czas, a rodzicom ułatwią przeprowadzanie zabiegów związanych z myciem ciała. 

Najpopularniejszymi gadżetami tego rodzaju są:

  • kubek do mycia głowy– dość duży, plastikowy pojemnik na wodę, który ułatwia najmniej lubiany przez dzieci element kąpieli – spłukiwanie szamponu; ma on specjalny kształt i z jednej strony posiada elastyczną, gumową część, która przyłożona do czoła dziecka, dopasowuje się do jego kształtu i zapobiega polewania wodą twarzy i oczu; w środku posiada dwie komory na wodę – przednia służy do spłukiwania boków głowy, tylna spłukuje w tym samym czasie górną i tylną część głowy dziecka,
  • daszek kąpielowy– wykonany z elastycznej pianki, chroni przed wodą buzię i oczy, zaprojektowany szczególnie dla dzieci, u których polewanie wodą twarzy powoduje lęk i rozdrażnienie,
  • termometr– zwiększa bezpieczeństwo dziecka w kąpieli, chroni przez poparzeniem lub wychłodzeniem ciała, ułatwia stałe kontrolowanie temperatury wody; termometry takie często posiadają atrakcyjne dla malucha kolory i kształty (zwierzątek, postaci z bajek itd.),
  • myjka i gąbka– gadżety, które uatrakcyjniają mycie ciała, ale też czynią je bardziej efektywnym, nie narażając jednocześnie na podrażnienia; kupując myjkę lub gąbkę, należy zwrócić uwagę, z czego jest wykonana, zalecane są te z naturalnych materiałów jak bawełna czy bambus – są najdelikatniejsze i najbezpieczniejsze dla skóry dziecka.

Reklama

Zestawy i organizery kąpielowe dla dzieci

Często zabawki do kąpieli dla dzieci sprzedawane są w całych zestawach. Zestawy zabawek z reguły lepiej sprawdzą się dla kilkuletnich dzieci, niż dla niemowląt, ponieważ znaleźć w nich można przedmioty różnych kształtów i rozmiarów. Dla rocznego czy kilkumiesięcznego dziecka bezpieczniej jest kupować pojedyncze gadżety – wtedy łatwiej kontrolować ich jakość i bezpieczeństwo.

Zestawyczęsto oprócz zabawek zawierają akcesoria kąpielowe oraz kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała. Dlatego, decydując się na zestaw, warto zwrócić uwagę na jego zawartość i zdecydować, czy wszystkie zawarte w nim elementy będą odpowiadać potrzebom dziecka. Do zestawów producenci dodają czasem specjalne organizery ułatwiające korzystanie z poszczególnych przedmiotów. 

Organizery kąpielowe można też kupić osobno. Są one szczególnie przydatne przy kąpaniu niemowląt – rodzic, mając wszystkie kosmetyki i akcesoria odpowiednio poukładane, sprawniej przeprowadzi wszelkie zabiegi i większą uwagę poświęci bezpieczeństwu kąpanego maluszka.

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko z ręką w gipsie
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt
Dziecko na macie sensorycznej
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!